Fachowość wojska, czele którego stoi Antoni Macierewicz, została w połowie maja ośmieszona. Polscy żołnierze wylądowali wówczas z pełnym uzbrojeniem na wybrzeżu Szwecji. Oficjalnie po to, by odbyć ćwiczenia. Tyle, że Szwedzi o nich nic nie wiedzieli.

Szwedzka gazeta „Goteborgs-Posten” napisała, że do incydentu doszło w pobliżu Skarhamn w regionie Vastra Gotaland za zachodzie Szwecji. Polscy żołnierze przybyli tam pontonami i rozpoczęli prowadzenie ćwiczeń.

– Szwedzkie wojsko kilka razy w roku przeprowadza ćwiczenia z zagranicznymi jednostkami, ale jeszcze nikt nie zrobił ćwiczeń bez zezwolenia – stwierdził Jesper Tengroth z biura prasowego szwedzkich sił zbrojnych.

Polscy żołnierze mieli wyłącznie pozwolenie na przejazd lądem do i z Karlskrony. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić, skąd się wzięli na brzegu pontonami. Te zaś, zapakowane uzbrojonym wojskiem są przez Szwedzkie prawo traktowane jak okręty wojskowe. Każdy zaś pobyt obcej marynarki wojennej na szwedzkich wodach terytorialnych bez wiedzy i zgody Sztokholmu może być traktowany jako akt agresji.

Teraz sprawą polskiego nieudanego odwetu za XVII- wieczny Potop, zajmuje się szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Autorze TJ następnym razem przed „drukiem” przeczytaj swój tekst. Nic tak nie drażni jak braki lub błędy

 2. Zastanówmy się chwilę. Na korzyść którego państwa jest to, że polskie wojsko znalazło bezpieczne podejście do Szwecji?

 3. Raczej dziurę w szwedzkiej obronie wybrzeża wykazali, bo gdyby to byli Rosjanie, nie szło by o kogokolwiek ośmieszanie, tylko ważna jakaś szwedzka infrastruktura przerwała by, lub zmieniła swe działanie…

 4. Ja bym jednak napisała to inaczej: fachowość Maciarewicza, który stoi na czele wojska, została ośmieszona.

 5. Macierewicz wsiadł nie na ten prom co trzeba i obudził się w Szwecji ale mówiąc cytatem z filmu dajcie mu jakiegoś ginu coś na sen jak mu znów stanie będzie już w ojczyźnie…

 6. To nie fachowość wojska, na czele którego stoi Antoni Macierewicz, została ośmieszona. Ośmieszona została fachowość wojska szwedzkiego. Bo co by było, gdyby zamiast patałachów z armii Antka wylądowały rosyjskie „zielone ludziki”?

  1. Szwedzi bardzo dobrze wiedzą o zielonych ludzikach w łodziach podwodnych, mamy ich co chwilę u brzegów. Zaś tego świra trudno potraktować poważnie.

  2. Patałach? kto dał ci prawo wypowiadania się w ten sposób o polskich żołnierzach.

 7. Czarniecki poszedł wyzwalać Daniję od Szweda. Ale żeby aż tyle czekał na desant do Szwecji?! No tak, ale on przez morze koniem pływał. Kudy macziszkowym pontoniarzom do hetmana!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…