Stowarzyszenie Marsz Niepodległości opublikowało antysemicka grafikę z karykaturą Żyda, nawiązującą do estetyki pisma „Der Sturmer”. Na Facebooku przez weekend nazbierała już 1,5 tysiąca reakcji. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie do prokuratury.

Nienawistna grafika przedstawiająca karykaturę Żyda z wielkim nosem, żółtymi zębami i znaczkami dolara zamiast oczu miała być ilustracją odnośnika do petycji „NIE dla żydowskich roszczeń” skierowanej do ministra Jacka Czaputowicza.

„Żądamy podjęcia stanowczych działań w ochronie polskiej racji stanu. Zapraszamy do podpisywania petycji!” – głosi podpis do posta. Na obrazku widnieje też link do strony ONR.

Jak zwrócił uwagę Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a także dziennikarze TOK Fm, obrazek ten wygląda jak inspirowany nazistowskimi propagandówkami najgorszego sortu, takimi jak antysemickie obrazki ze „Sturmera” i jego redakcyjnego karykaturzysty Philippa Ruprechta. Na każdej jego okładce widniał napis „Żydzi są naszym nieszczęściem”, a na grafikach byli oni przedstawiani jako pasożyty, robaki, żmije, pająki, odrażające potwory zjadające ludzi, zwykle nawiązywano również do rzekomej chciwości Żydów. Pismo jako oficjalny organ prasowy NSDAP wychodziło od lat 20. XX wieku, miało być ulubionym tytułem Adolfa Hitlera. Jego estetykę w latach 80. wskrzesiły ruchy neonazistowskie, dziś to ich absolutny „kanon”.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ogłosił dziś rano, że składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przez Marsz Niepodległości przestępstwa motywowanego nienawiścią.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…