Dziennikarze i mieszkańcy przeszli ulicami meksykańskiego miasta Veracruz, by zaprotestować przeciwko zabójstwu dziennikarza lokalnego radia. To już co najmniej piąty w tym roku mord na pracowniku mediów w tym kraju.

Jak poinformował na Twitterze Hugo Gutierrez  Maldonado, szef agencji bezpieczeństwa stanu Veracruz, Jacinto Romero Flores został zastrzelony w czwartek w Potrerillo, niedaleko miasta Ixtaczoquitlan. 60-letni reporter pracował dla radia Ori Stereo, które potwierdziło informację o jego śmierci. „Media nie są przyczyną ani skutkiem przemocy w kraju, ale to my ponosimy konsekwencje działalności dziennikarskiej i komunikacyjnej” – napisali dziennikarze stacji w opublikowanym w związku ze sprawą oświadczeniu. „Nie ma słów, aby wyrazić ból i bezsilność, które odczuwamy po nieodwracalnej stracie naszego kolegi Jacinto Romero Flores” – dodali.

Jak podają lokalne media i organizacja Article 19, Romero Flores od jakiegoś czasu otrzymywał groźby, po tym jak nagłośnił sprawę licznych nadużyć ze strony funkcjonariuszy lokalnej policji. Państwowa komisja ds. opieki i ochrony dziennikarzy potępiła morderstwo i wezwała prokuraturę krajową do przeprowadzenia dokładnego śledztwa, przede wszystkim w sprawie tego, jaką rolę w zabójstwie odegrała praca dziennikarska Romero Floresa.

Veracruz to jeden z najniebezpieczniejszych stanów w Meksyku. Działa tam wiele karteli i zorganizowanych grup przestępczych, które kontrolują znaczną część lokalnych władz i organów siłowych. Jak podają organizacje działające na rzecz wolności prasy, w ubiegłym roku w Meksyku zginęło dziewięciu dziennikarzy, a łącznie od 2000 roku – co najmniej 141. Czyni to Meksyk najbardziej niebezpiecznym dla pracowników mediów krajem na świecie poza strefami działań zbrojnych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…