19-letnia Meksykanka zamówiła trzy dni temu przejazd w aplikacji Cabify, wsiadła do samochodu. Wtedy ostatni raz widziano ją żywą. Wczoraj tysiące jej rodaczek w całym kraju protestowało przeciwko temu, jak bardzo tolerowana jest w ich ojczyźnie przemoc wobec kobiet.

Ciało Mary Fernandy Castilli znaleziono w piątek w pobliżu motelu w centralnym meksykańskim stanie Puebla. Kierowca, który ją wiózł, został aresztowany i usłyszy zarzut morderstwa. Tragedia młodej kobiety wstrząsnęła współobywatelkami. Na wezwanie organizacji broniących praw człowieka lub zupełnie spontanicznie wyszły na ulice całego kraju. Protestowały przeciwko przemocy wobec kobiet i bezkarności sprawców pod hasłami „Ani jedna więcej!”, „Narodowe pogotowie przeciwko kobietobójstwu”, „Chcemy być żywe i wolne” oraz „To nie była twoja wina”.

Domagały się nie tylko surowej kary dla sprawcy, ale i bardziej kompleksowych działań państwa w obronie życia i zdrowia kobiet. Zapowiadały koniec kultury maczyzmu, wytrwałą walkę z nierównością płci i obarczaniem ofiar winą za to, że zostały napadnięte, zgwałcone lub pobite. Komentarze, że ofiara zasłużyła na to, co ją spotkało, pojawiły się w niektórych meksykańskich mediach także w przypadku zamordowanej 19-latki.

Wiele uczestniczek protestów wyszło na ulice pierwszy raz. Opowiadały, że szczególnie wstrząsnęły nimi okoliczności śmierci Castilli. W Meksyku korzystanie ze zwykłych taksówek uważa się za ryzykowne, aplikacje typu Cabify czy Uber, rejestrujące dane klienta i kierowcy reklamowały się jako bezpieczniejszy wariant, kobiety w całym kraju wolą korzystać właśnie z nich.

– Przemoc seksualna wobec kobiet jest zjawiskiem ciągłym, zdarza się w Meksyku codziennie – powiedziała dyrektor wykonawcza Amnesty International w Meksyku Tania Reneaum. Przypomniała, że uczestniczki marszu upominają się nie tylko o Marę Fernandę Castilli, ale i o inne kobiety i dziewczynki, które straciły w tym roku życie. Tylko w stanie Puebla od początku 2017 r. zginęły 83.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…