„Łapy precz od naszych ulic” zabrzmiało dzisiaj pod Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców dekomunizowanych warszawskich ulic, aktywistów Wolnego Związku Zawodowego „Walka” oraz inicjatywy Zostawcie Nasze Ulice protestowała przeciwko rugowaniu z przestrzeni publicznej takich postaci jak Dąbrowszczacy, Armia Ludowa czy Józef Lewartowski i Edward Fondamiński.

Organizatorzy protestu podkreślali, że „dekomunizacja” nazw ulic odbywa się wbrew woli mieszkańców, którzy w konsultacjach społecznych opowiadali się za pozostawieniem dotychczasowych patronów. Tak było na Ursynowie przy ul. Związku Walki Młodych, w obronie patrona organizują się mieszkańcy ul. Tołwińskiego i Dąbrowszczaków. Piotr Ciszewski z inicjatywy Zostawcie Nasze Ulice zauważył, że nie jest prawdą, iż zmiany „niewłaściwych” nazw odbędą się bez kosztów. Zaznaczył, że mieszkańców nie informuje się np. o tym, iż każda osoba, która przy takiej ulicy ma zarejestrowaną działalność będzie musiała ją przerejestrować pod nowym adresem, na nowo wystawić wszelkie pełnomocnictwa uwzględniające adres itp.

W szerszy kontekst wpisał sprawę nazw ulic Paweł Jaworski. – Od stu lat antykomunizm wykorzystywany jest do zwalczania wszystkiego, co postępowe i co służy szerokim masom społecznym. Antykomunizm zawsze na całym świecie był walką z demokracją, z emancypacją kobiet, ze świeckim państwem, a przede wszystkim z równością ekonomiczną. Ci, którzy z walki z komunizmem uczynili sens swojego życia, zazwyczaj nienawidzą tych wartości. Dziś dobrze wiemy, że te wartości w Polsce pod rządami PiSu są zagrożone, dlatego tzw. dekomunizacja zbiega się w naszym kraju z nawrotem autorytaryzmu, klerykalizmu, średniowiecznego ciemnogrodu i likwidacją wszelkich postępowych idei. Jeżeli oddamy ul. Dąbrowszczaków, Lewartowskiego, Armii Ludowej, będzie to sygnał dla tej chorej władzy, że jesteśmy gotowi oddać również wszelkie zdobycze cywilizacji, zdobycze demokratycznych społeczeństw, o które ludzie walczyli przez całe wieki – mówił. Jak zwrócił uwagę Michał Sarnicki, działaczy walczących o wolność i równość wymienia się m.in. na przedstawicieli skrajnej prawicy, w tym po prostu faszystów.

Zebrani mogli wysłuchać poruszających wspomnień krewnych Dąbrowszczaków, które nie mają wątpliwości, że usuwanie ich ulic to haniebna decyzja. Kobiety przypomniały, iż w Hiszpanii przeciwko faszyzmowi walczyła cała lewica, różnych odcieni, nie tylko, jak głosi IPN, komuniści. Córka Dąbrowszczaka, ciężko rannego nad Ebro, opowiedziała, że jej ojciec w 1953 r. miał być aresztowany i tylko dlatego, że wcześniej zmarł, tak się nie stało. Historia ta zadaje kłam opowieściom IPN, jakoby Dąbrowszczacy pojechali na wojnę domową w Hiszpanii walczyć „za Stalina”, a w powojennej Polsce zajęli wysokie stanowiska w aparacie stalinowskich represji.

Podkreślano, że katalog osób i instytucji „do zdekomunizowania” poszerza się coraz bardziej i obecnie już bez żadnych zahamowań dołącza się do niego osoby, które walczyły z okupacją hitlerowską i zginęły w tej walce – tylko dlatego, że należały do organizacji lewicowych. Zaznaczono, że narzucenie zmian odgórnie przez wojewodę, z pominięciem samorządu, to wyjątkowo niebezpieczny precedens. W związku z tym organizatorzy protestu zapowiedzieli, że to nie jedyne takie wydarzenie i że będą organizowane kolejne. „Zostawcie nasze ulice” i „Łapy precz od naszych ulic” – zabrzmiało na zakończenie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rzeczywiscie Dabrowszczakow czy Armii Ludowej itp nalezaloby zostawic, a usuwac jedynie ulice zbrodniarzy bez wzgledu po ktorej stronie stali. Liczba protestujacych mowi jednak sama za siebie, a zdjecie gdzie nie widac tych nawet kilkudziesieciu osob – o umiejetnosciach waszego fotografa.

    1. powiedz kto i na jakiej podstawie ustali że x czy y był zbrodniarzem ? może myślisz o ipn-ie ?

  2. Ludzie są zastraszeni stąd mała ilość protestujących a tym odważnym w przyszłości będziemy stawiać pomniki , Brawooo precz z psycholami z ipn-u

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowa Kaledonia: protesty, kolonializm i niepodległość

Od tygodnia na wyspie południowego Pacyfiku trwają zamieszki i starcia z francuską policją…