Z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej docierają niepokojące sygnały dotyczące prac nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Po pierwsze ministerstwo unika konsultacji zewnętrznych, po drugie – sankcjonuje „jednorazową” przemoc, a także drastycznie ogranicza prawa ofiar. To efekty współpracy z Ordo Iuris.

Wirtualna Polska dowiedziała się od swojego informatora w ministerstwie, że PiS zamierza zmienić obowiązujące przepisy na bardziej liberalne, dające rodzicom większą władzę nad dziećmi i przyzwalające na „incydentalne” akty przemocy w rodzinie.

Poszło o słówka: ministerstwo zamierza ponoć zmienić sformułowanie „przemoc w rodzinie” na „przemoc domową”, co może otworzyć drogę do niebezpiecznych i kuriozalnych interpretacji i wyłączyć spod działania ustawy część wydarzeń, które nie miały formalnie miejsca „w domu”, lecz niewątpliwie były przemocą w rodzinie.

Prócz tego przewidywane jest wykreślenie z definicji przemocy słowa „jednorazowe” (obecnie zapis ustawy brzmi: „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste”). Specjaliści biją na alarm: dziś policja lub pomoc społeczna zobligowana jest do podjęcia interwencji w każdym przypadku zgłoszenia przemocy, nawet jeśli okazuje się ona incydentalna. Po zmianach będzie można odesłać ofiarę z kwitkiem.

– To zwiększenie praw sprawcy, kosztem praw ofiary.  Ministerstwo zapomina, że ponad 97 procent ofiar przemocy tego pierwszego razu i tak nie zgłasza, po pomoc przychodzi dopiero za drugim i kolejnym razem – mówią w rozmowie z wp.pl członkowie Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Co więcej, istnieją plany wykreślenia zapisu o możliwości odebrania dziecka „świętej rodzinie”.

– W Polsce nie odbiera się rodzicom dzieci bez powodu, nie odbiera się ich z powodu ubóstwa. Dzieci zabiera się z domu wtedy, kiedy rodzice przypalają je papierosami, biją, gwałcą. I za każdym razem ten proces – to, co politykom wydaje się lekkomyślną zabawą. To krok wstecz, cofamy się o lata świetlne – powiedział informator portalu, na co dzień pracownik socjalny.

I to nie koniec: PiS zamierza umożliwić sprawcom przemocy… wgląd w Niebieską Kartę jeszcze przed postawieniem zarzutów. Źródło informacji Wirtualnej Polski twierdzi, że to znaczące ograniczenie praw ofiary:

– Efekt będzie taki, że ci ludzie będą się bali stwierdzić cokolwiek na niekorzyść sprawcy. Jeśli te zmiany wejdą w życie, lepiej będzie w ogóle nie pomagać.
Niepokoi go również fakt, że ministerstwo utrzymuje prace w tajemnicy, nie zasięgając opinii organizacji pozarządowych, choć jest do tego zobowiązane. Współpracuje za to z instytutem Ordo Iuris oraz samorządowcami z Zakopanego (była premier Szydło chwaliła ich swego czasu za niewdrożenie konwencji antyprzemocowej).

A jaki stosunek Ordo Iuris ma do przemocy w rodzinie? Oto próbka:

Z prac wyłączono też Rzecznika Praw Dziecka. Ale nawet do niego dotarły niepokojące sygnały.

– Kierunek tych zmian nie zmierza do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przypadku zagrożenia przemocą. Jeśli tylko zmiany przepisów wyżej wymienionej ustawy zostaną przedstawione do konsultacji, poddamy je szczegółowej analizie – mówi Marek Michalak.

PiS za chwilę będzie mieć go „z głowy”. Jego kadencja wkrótce wygaśnie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…