Podsumowując szczyt przywódców Unii Europejskiej, Mateusz Morawiecki ogłosił, że „nie będzie przymusowej relokacji uchodźców, nasze racje tutaj zostały w pełni uznane”. Polski premier po raz kolejny powtórzył, że Polska nie przyjmowała, nie przyjmuje i nie będzie przyjmować żadnych uchodźców. Nasz rząd potwierdził, że jest jednym z liderów Europy rasistowskiej, ksenofobicznej i niesolidarnej. Jednocześnie po raz kolejny, wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi, prorządowi klakierzy ogłosili, że Polska jest najbardziej solidarnym krajem Europy. Zarazem opozycja wciąż nie umie jasno i stanowczo przeciwstawiać się twardo rasistowskiemu stanowisku władzy, tłumacząc, że jest za, a nawet przeciw przyjmowaniu uchodźców, ale może przyjąć kilka syryjskich matek z dziećmi.

Przekaz władzy odnośnie uchodźców przypomina propagandę faszystowską. Uchodźcy są dehumanizowani, traktuje się ich jako podludzi, usprawiedliwia się akty agresji wobec nich, zamyka się przed nimi granice i wmawia opinii publicznej, że są oni z natury terrorystami. Dehumanizacja ma oczyścić sumienie i pozbawić wątpliwości etycznych przy doniesieniach o śmieci w cierpieniach tysięcy ludzi, którzy uciekają przed wojną. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni blisko 300 uchodźców utonęło na Morzu Śródziemnym, a żaden ze znanych polskich polityków nawet nie zainteresował się tą straszną tragedią.

Jednocześnie od wielu miesięcy rząd kłamie, wmawiając opinii publicznej, że przyjmuje tysiące uchodźców ukraińskich. Rośnie liczba Ukraińców w Polsce, tyle że nie są to uchodźcy, lecz migranci zarobkowi, zresztą często brutalnie wyzyskiwani przez polskich pracodawców. Na tej samej zasadzie ktoś mógłby stwierdzić, że w Niemczech żyje ponad milion polskich uchodźców, co jest oczywistym absurdem. Warto w tym kontekście pamiętać, że Polacy w największym stopniu z całej UE skorzystali na migracji zarobkowej, a mimo to inicjują nagonki na ludzi, którzy jeżdżą do Europy Zachodniej za lepszym życiem.

W tym kontekście absurdalna jest też polityka „wstawania z kolan”, która ma zamykać usta każdemu, kto chce krytycznie wypowiedzieć się o Polsce. Oczywiście warto piętnować i unikać stereotypów dotyczących Polaków, ale powinno to dotyczyć też Rosjan, Niemców, Syryjczyków czy Irakijczyków. Tymczasem propagandziści rządowi domagają się ustawowej ochrony „narodu polskiego”, a sami powielają rasistowskie klisze odnośnie innych społeczeństw, w tym przede wszystkich mieszkańców państw arabskich.

Dlaczego rząd nie zgadza się na przyjęcie do Polski chociażby 100 uchodźców z Iraku czy Syrii? W PiS-ie mało jest ludzi kompetentnych, ale mimo wszystko władza wie, że zdecydowana większość uchodźców to mieszkańcy Syrii, Iraku czy Afganistanu, którzy uciekli z terenów objętych działaniami wojennymi. Kraje, które zdecydowały się przyjąć uciekinierów z Syrii, uznały, że w ponad 90% są to osoby, którym powinien zostać przyznany status uchodźcy. Każdy, kto zna elementarnie sytuację w Syrii, wie, że pomoc dla uchodźców z tego kraju jest bardzo pilnie potrzebna. Tutaj nie ma usprawiedliwienia. Stanowisko polskiego rządu to czysty, wykalkulowany rasizm, oparty na pielęgnowaniu w społeczeństwie przekonania, że mieszkańcy krajów arabskich to ludzie gorszego sortu, którym nie należy się pomoc, a wręcz trzeba się przed nimi bronić. Trudno pojąć, jak kraj, w którym hitlerowcy zamordowali 6 milionów ludzi, może powielać nazistowskie klisze.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Piotrusiu drogi!
  Pytasz ,,Dlaczego rząd nie zgadza się na przyjęcie do Polski chociażby 100 uchodźców z Iraku czy Syrii? ”
  A zapomniałeś już co zrobili ci uchodźcy z Syrii, których próbowano osiedlić w Polsce?
  Co zrobili sprowadzeni onegdaj uchodźcy z Czeczenii?
  Czy nie zauważyłeś drogi redaktorze, że WSZYSCY CI UCHODŹCY są już za Odrą?
  To po jasną cholerę robić kolejne przedstawienie dla mediów?
  A na dokładkę – tłumaczyć się później z samowolnej przeprowadzki tych osiedleńców za Odrę czy nad Tamizę…
  W Polsce nie ma niemieckiego czy brytyjskiego socjalu. Tu trzeba pracować! Z samego 500+ się nie wyżyje…
  A mieszkańcy Afryki – to w większości lewusy i do pracy mało się garną. Co innego jakiś handelek (choćby prochami)… do tego – pierwsi i odznaczający się niezwykłą operatywnością…

 2. Żaden kraj na świecie nie jest w stanie przyjąć nieograniczonej liczby uchodźców, niezależnie od ich pochodzenia, oczywiście prócz krajów dysponujących wolną przestrzenią dla osadników, jednak ci uchodźcy nie są gotowi zasiedlać Syberii, czy australijskiego buszu. Jako człowiek o skrajnie lewicowych poglądach uważam, że problem uchodźców (emigracji) został źle postawiony i służy dziś wyłącznie wewnętrznej walce politycznej w krajach bogatych. Tak nawiasem, nie byłoby żadnych uchodźców, gdyby na świcie panował socjalizm, a nie kapitalizm, ale to głos wołającego na puszczy i perły rzucane przed wieprze.

 3. Słuchając dzisiaj audycji w radiu BBC zauważyłem że tych migrantów którzy docierają do Niemiec obecnie nazywa się „nielegalnymi imigrantami” a jeszcze niedawno byli to „uchodźcy wojenni”. Propaganda działa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Antysemicka pałka Krytyki Politycznej

Szafowanie oskarżeniami o antysemityzm wobec krytyków państwa Izrael nie jest niczym nowym…