W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się największa od pół wieku odmowa pracy osób zatrudnionych w spółkach kolejowych.  Protestują konduktorzy w pociągach podlondyńskich kolei dojazdowych. Związki zawodowe chcą również pokazać siłę po ustawowym obostrzeniu warunków zwoływania strajków, wprowadzonym przez reakcyjny rząd Torysów

Dlaczego pracownicy brytyjskich kolei zdecydowali się na strajk? Wszystko za sprawą konduktorów zrzeszonych w związku transportowców. Zaprotestowali, gdy firma Southern odebrała im odpowiedzialność za otwieranie i zamykanie drzwi na stacjach. W głosowaniu pocztowym nad strajkiem wzięło udział 393 konduktorów. Za odmową pracy opowiedziało się 303 pracowników.

Pierwszy dzień strajku pokazał, że przerwanie pracy przez związkowców doprowadziło do licznych komplikacji komunikacyjnych. Dyrekcja spółki obiecywała co prawda,  że utrzyma ruch co najmniej 60 proc.  pociągów, ale w praktyce okazało się, że na liniach transportowych zapanował totalny chaos. Podczas porannego szczytu dojazdów do Londynu pasażerowie tłoczyli się na peronach i w wagonach, zmuszeni przesiadać się po drodze do pociągów innych spółek kolejowych.

Odważne kroki podjęte przez kolejowych związkowców spotkały się z brutalną reakcją antypracowniczego rządu Theresy May. Czołowi politycy robią co mogą, by przekonać obywateli, że strajk jest wymierzony w zwykłego człowieka, który nie będzie mógł skorzystać z transportu.  Prym w propagandowym przekazie wiedzie minister transportu Chris Grayling, który podkreślił, że strajk jest absurdem, gdyż nic nie grozi stanowiskom pracy, ani zarobkom kolejarzy. Ich akcja przyniesie natomiast wielomilionowe straty gospodarce brytyjskiej stolicy. Ciekawe minister zdaje sobie sprawę, jakie szkody społeczne powoduje ograniczanie praw pracowniczych i ograniczanie pola działalności związków zawodowych?

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…