Jeden z ulubionych bohaterów rozlicznych prawicowych teorii światowych konspiracji – David Rockefeller – nie żyje. Teraz narodowi radykałowie i katoliccy fundamentaliści będą mogli bez żadnych wątpliwości o wszystko oskarżać George’a Sorosa.

Przylgnęła do niego łatka „bankiera bankierów”, choć jego majątek szacowany jest na raptem 3 mld dolarów podczas gdy – przynajmniej wg oficjalnych danych – bogactwa Billa Gatesa, byłego szefa koncernu Microsoft to ponad 85 mld dolarów. Niemniej, ten ostatni nigdy nie uzyskał takiego miejsca wśród prawicowych konspiracjonistów jak właśnie David Rockefeller.

Jego kariera w świecie finansów trwała 35 lat. Na emeryturę przeszedł w 1981 roku jako szef Chase Manhattan. Światowej opinii publicznej łatwiej będzie skojarzyć ten bank jako J. P. Morgan; ta nazwa upowszechniła się podczas globalnego kryzysu finansowego 2008-2012. Instytucja ta jest tak samo wpływowa jak wiele jej pokrewnych amerykańskich ośrodków spekulacyjnych. David Rockefeller jednak doczekał się szczególnej roli w prawicowych teoriach spiskowych. Urodził się jako najmłodszy z szóstki rodzeństwa. Jego ojcem był John D. Rockefeller Jr., wnuk założyciela Standard Oil, Johna D. Rockefellera. W 1936 r. ukończył naukę na uniwersytecie Harvard, cztery lata później obronił doktorat z ekonomii. W 1961 r. rozpoczął pracę w zarządzie banku Chase Manhattan, który w 1996 r. połączył się ze wspomnianym J. P. Morgan. David Rockefeller znany był ze swojego apologetycznego stosunku do amerykańskiego kapitalizmu, który nazywał „najpiękniejszym systemem na świecie” i twierdził, iż „dał on ludzkości więcej szczęścia i dobrobytu niż jakikolwiek inny system”.

Umarł we śnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bill Gates nie ma udokumentowanego żydowskiego pochodzenia, a oficjalne majątki wszystkich miliarderów mogą być ukryte i nieznane. To powód dylematów początkowego fragmentu artykułu. Niemniej jednak słyszałem też wiele teorii o Billu, ale każda z nich przedstawiała go w roli marionetki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…