Według kardynała Reinharda Marxa, przewodniczącego Episkopatu Niemiec, rząd powinien niezwłocznie ograniczyć liczbę przyjmowanych uchodźców. Duchowny przyznał jednak, że narastające nastroje ksenofobiczne również są realnym problemem.

Kardynał Marx krytykuje rząd, jednak nie wyraża aprobaty dla rasizmu / youtube.com
Kardynał Marx krytykuje rząd, jednak nie wyraża aprobaty dla rasizmu / youtube.com

Herr Marx, mimo niezwykle postępowego nazwiska, nie popisał się szczególną empatią społeczną. Jeden z czołowych dygnitarzy niemieckiego Kościoła katolickiego w wywiadzie dla „Passauer Neue Presse” zaapelował do gabinetu Angeli Merkel o podjęcia działań mających na celu zahamowanie napływu imigrantów do RFN. Jego zdaniem Niemcy „nie są w stanie przyjąć wszystkich cierpiących z całego świata”.

Stopień odrealnienia niemieckiego kardynała pokazują twarde dane. Nieco ponad czteromilionowy, biedny i zniszczony wojną Liban przyjął już ponad 2 mln uchodźców z Syrii. Według Marxa 80-milionowe Niemcy, będące najsilniejszą gospodarką UE, są w tarapatach po przyjęciu połowy tej liczby.

Warto jednak zauważyć, że w odróżnieniu od emanującego antyislamską nienawiścią polskiego Kościoła, niemieckie duchowieństwo stanowczo odżegnuje się od ksenofobii i potępia jawnie rasistowskie postawy społeczne. – Pomysły, by strzelać na granicach do bezbronnych uchodźców, są nie do zaakceptowania i są wyrazem pogardy dla godności ludzkiej – podkreślił kardynał Marx. Dodał, że „partie, które coś takiego głoszą, nie są alternatywą dla Niemiec – tak natomiast skomentował propozycje partii Alternatywa dla Niemiec, będącej obecnie niebezpiecznie zwyżkującą w sondażach najmocniejszą siłą na niemieckiej skrajnej prawicy. – Niestety w Niemczech zawsze istniał pewien potencjał rasizmu i nienawiści do cudzoziemców. Ta ideologia najwyraźniej umocniła się – dodał zaniepokojony Marx.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Wy oszołomy – jesteście takimi samymi terrorystami jak czerwone brygady.
  To co się dzieje w Libanie to jedna wielka katastrofa.I to właśnie chcecie zafundować Niemcom – oraz całej Europie w tym Polsce ?!
  Niech terrorysta Obama przestanie przeszkadzać Władymirowi Władymirowiczowi i prezydentowi Assadowi – terroryści zostaną zgnieceni jak karaluchy i cały ten eksodus się skończy.

 2. Opinia
  Niemcy „nie są w stanie przyjąć wszystkich cierpiących z całego świata”
  dla mnie wygląda na bardzo wiarygodną i nie widzę w niej nic złego.
  Jeśli PN uważa inaczej to powinien się jeszcze raz zastanowić.
  A jak dalej nie zmieni stanowiska niech pomyśli znowu.
  Aż do skutku.

 3. Nataniel #Młody Metroseksualny Mężczyzna, Który Uwielbia Gotować I Nie Wstydzi Się Łez (Wyborca #Razem) pisze:

  Nazwanie przez redakcję tego klechy „odrealnionym” dobitnie świadczy, że jej członkowie już od dawna muszą przebywać w krainie tęczy i różowych jednorożców. Liban przyjął już 2 miliony uchodźców, tak? A w jakich to warunkach żyją ci uchodźcy? Czy redakcja jest pewna, że Niemcy będą w stanie przyjąć „wszystkich cierpiących z całego świata” i zapewnić im godziwe warunki azylu? Nie mówiąc już o tym, że bezmyślne przyjmowanie imigrantów „jak leci” rodzi tylko napięcia i agresję. Ludziom rzeczywiście należy pomagać, jednak trzeba robić to z głową.

 4. Najbardziej odrealniona jest lewica, która wciąż nie dostrzega, że jest ostatnią marginalizującą się garstką popierającą repafugees. Nikt już was nie bierze poważnie. Nawet na lewica pl ktoś to w redakcyjnym artykule przyznał.

 5. Nie no przecież to logiczne , Niemcy powinni przyjąć proporcjonalnie 40 milionów migrantów. Pana rasizm i ksenofobia w stosunku do narodu Niemieckiego przekracza wszelkie granice.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…