Po wczorajszym zatrzymaniu fotoreporterki RATS Agency Agaty Grzybowskiej przez policję i fałszywym oskarżeniu dziennikarki Gazety Wyborczej Angeliki Pitoń z Krakowa o znieważenie funkcjonariusza ruszają kolejne protesty solidarnościowe. Manifestacja pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama” jest zaplanowana na dziś w Krakowie.

Począwszy od Marszu Niepodległości, podczas którego policja zaatakowała wielu dziennikarzy, jednego raniąc gumową kulą w twarz, uniemożliwianie pracy mediom trwa. Dziennikarze są legitymowani, spotykają się z fizyczną i werbalną przemocą ze strony służb, stawiane są fałszywe zarzuty, a wczoraj pod MEN doszło do zatrzymania fotoreporterki. Pisaliśmy o tym tu.

-Wczoraj dowiedziałyśmy się o sprawie dziennikarki Angeliki Pitoń, która została wezwana na przesłuchanie na policję w celu postawienia jej fałszywych zarzutów znieważenia funkcjonariusza. Od razu zaczęłyśmy myśleć o zorganizowaniu „solidarnościówki”. Angelika jest z nami od początku, relacjonuje wszystkie protesty i wydarzenia wokół Strajku Kobiet w Krakowie. Wczorajsze wydarzenia w Warszawie przelały czarę goryczy. Brutalne zatrzymanie fotoreporterki Agaty Grzybowskiej to jest zamach na wolne media. Chcemy pokazać jej, i wszystkim innym dziennikarkom i dziennikarzom, że ich praca jest dla nich ważna, że jesteśmy z nimi, tak jak oni są dla nas- opowiadają i relacjonują nasze działania. Jesteśmy w tym razem. Nigdy nie będziesz szła sama to nie jest puste hasło. Dlatego dziś w Krakowie widzimy się na Szerokiej o 19:30, żeby pokazać naszą solidarność i wsparcie – mówi jedna z współorganizatorek krakowskiego OSK w rozmowie z Portalem Strajk.

Sytuacją polskich dziennikarzy zainteresowała się międzynarodowa organizacja Committee to Protect Journalists (Komitet Obrony Dziennikarzy). Domagają się od polskiego Rządu wyjaśnienia sytuacji licznych ataków na media podczas trwających od miesiąca strajków.

„Dziennikarze w Polsce muszą być na protestach bez obawy, że zostaną zaatakowani przez policję lub demonstrantów – powiedziała Gulnoza Said, koordynator programu Komitetu Ochrony Dziennikarzy w Europie i Azji Środkowej w Nowym Jorku. – Władze muszą zbadać zarzuty, że policja zaatakowała dziennikarzy podczas ostatniego Marszu Niepodległości i pociągnąć tych funkcjonariuszy do odpowiedzialności” – czytamy w artykule Onet.pl.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyńczycy się jednoczą

W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…