– Przybyliśmy do Braniewa, na największy w Europie cmentarz żołnierzy radzieckich, aby złożyć hołd bohaterom, którzy za cenę życia przynieśli nam zwycięstwo – mówił gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow, który w towarzystwie „Nocnych Wilków” i innych rosyjskich motocyklistów, po odwiedzeniu grobów czerwonoarmistów złożył kwiaty pod braniewskim pomnikiem gen. Władysława Andersa.

Nocne Wilki https://www.youtube.com/watch?v=hgxzEWkBKnQ

Pod względem liczby pochowanych czerwonoarmistów Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Braniewie jest największą taką nekropolią w Europie. Ma ponad 6,5 hektara powierzchni. Leży na nim ponad 31 tys. żołnierzy, którzy polegli na początku 1945 r. w walkach z Niemcami nad Zalewem Wiślanym. Większość kwater jest bezimienna. Nieco ponad 4 tys. pochowanych tam, to osoby o ustalonej tożsamości.

Od 2010 roku odbywają się w przeddzień Dnia Zwycięstwa rajdy motocyklistów z Obwodu Kaliningradzkiego na ten właśnie cmentarz. W tym roku do Braniewa przyjechało 57 motocyklistów w tym nie cieszące się w Polsce dobrą sławą „Nocne Wilki”.

Oprócz motocyklistów nekropolię odwiedziły również oficjalne delegacje rosyjskie. W sumie było kilkuset gości. Uroczystości miały charakter zarówno państwowy jak i religijny, bo odbyły się modlitwy ekumeniczne.

Byli przedstawiciele władz obwodu i rosyjskich służb dyplomatycznych, młodzież w mundurach korpusu kadetów, kilku weteranów Armii Czerwonej oraz delegacje z kaliningradzkich uczelni i szkół. Odegrano hymny Rosji i Polski i złożono wieńce.

– Mamy trudną historię stosunków między Polską i Rosją. Jeśli chcemy zbudować wspólną pokojową przyszłość powinniśmy wybrać z naszej historii to, co nas łączy, a nie dzieli. W Braniewie przekonujemy się, że to możliwe – powiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andrejew. Dodając, że takie uroczystości w radzieckich miejscach pamięci odbywają się niezbyt często.

Po uroczystościach na cmentarzu Rosjanie pojechali do centrum Braniewa, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Andersa.

Według informacji Straży Granicznej wjazdu do Polski uniemożliwiono 9 osobom, które „nie spełniały wymogów zapisanych w kodeksie granicznym Schengen i ustawie o cudzoziemcach”.

– Jedna z tych osób miała np. wizę ważną dopiero od niedzieli – powiedziała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

Policja oceniła że wizyta Rosjan miała – jak co roku – spokojny przebieg i nie doszło do żadnych incydentów. Po uroczystościach motocykliści wrócili do Kaliningradu, a dyplomaci rosyjscy do Warszawy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ta rządząca banda idiotów nigdy nie che zrozumieć, że Prusy tylko dzięki tym, co leżą pod Braniewem i Pieniężnem należą właśnie do Polski.

  2. Na miejscowym cmentarzu w Braniewie leżą nie tylko Rosjanie. To miejsce spoczynku żołnierzy wielu narodów i szkoda, że w Polsce tak rzadko, prawie wcale nie przypominamy o poległych nar nie tylko z sąsiedniej Bialorusi i Ukrainy, ale i tych z Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i wielu inny republik, ktrzy służyli w Armii Czerwonej. Byli wśród nich również Polacy z terenów, wlączonych po 17 września 1939 roku. Podobnie zresztą na pobliskim cmentarzu w Pieniężnie.
    Na przyszłość warto się sprężyć i podać, że były również polskie delegacje z Warszawy, województwa warmińsko-mazurskiego i okolicznych samorządow. „Nocne Wilki” nie cieszą się dobrą sławą u zakompleksionych władz, którym przy całej frazeologii patriotyzmu i demokracji przeszkadzalo, że w czasie jednego z rajdów odwiedzili z wieńcami cmentarz pomordowanych w Dachau, znany z tego, że jest największym miejscem spoczynku polskich duchownych pomordowanych przez niemieckich nazistów. Robili to ci sami, których prezydent nie potrafił wykrztusić z siebie, jako historyk, wykładający ongiś w Niepokalanowie, żadnego słowa na jubileuszu wyzwolenia Oświęcimia, że ten obóz pierwotnie otwarto w 1940 roku dla Polaków, ktorzy byli pierwszymi więźniami z okupowanych ziem.
    W tym roku szczęśliwie obyło się bez niepotrzebnych napięc, a na zachodniej granicy prezydent Duda potrafił przypomnieć, kto wyzwalal te ziemie i przywrocil je do macierz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…