W 2018 r. pierwszy w historii Marsz Równości przeszedł przez Toruń, potem przez Rzeszów, a dziś – przez Opole. Były flagi tęczowe, hasła równościowe, a także feministyczne, a frekwencja na wydarzeniu daleko przewyższyła liczbę kontrdemonstrantów z ONR i Ruchu Narodowego.

Organizatorzy z grupy Tęczowe Opole sformułowali dziewięć postulatów. Oczekują, że prezydent miasta podpisze Kartę Różnorodności, że zapewniona zostanie skuteczna ochrona przed przemocą, wykluczeniem i dyskryminacją, a związki partnerskie i małżeństwo będą dostępne dla wszystkich par. Kolejne postulaty to wprowadzenie ułatwienia w procesie medycznym i prawnym potwierdzenia płci dla osób trans oraz rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w każdej szkole, zagwarantowanie równości płci – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia.

Manifestanci w Opolu żądali również, by miasto zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorek, rodziców z dziećmi, osób na rowerach i zwierząt domowych, a miejscowe społeczności były traktowane z szacunkiem. W ostatnim punkcie domagano się poszanowania dla mniejszości narodowych zamieszkujących region, uczynienia go przyjaznym domem dla uchodźców i migrantów.

Z tęczowymi flagami i równościowymi transparentami przemaszerowało z opolskiego Placu Daszyńskiego około tysiąca osób. Solidarnie z aktywistami z Opola maszerowali przedstawiciele Strefy Równości z Wrocławia i poznańskiej Grupy Stonewall. Obecna była również partia Razem, SLD, działacze Pracowniczej Demokracji i Obywatele RP.

Obok trasy pełnego entuzjazmu pochodu ustawiła się mała grupa działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, wyposażona w organizacyjne sztandary oraz w banery z nierzetelnymi hasłami dot. homoseksualizmu. Były one wcześniej eksponowane na wystawach firmowanych przez Fundację Życie i Rodzina m.in. w Kielcach i w Opocznie, gdzie spotykały się z oburzeniem mieszkańców.

Jutro kolejny z serii historycznych pierwszych marszy równości poza Polską metropolitalną – osoby LGBTQ i ich sojusznicy pójdą pod Jasną Górę.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…