W poniedziałek po świętach Bożego Narodzenia prezydent Andrzej Duda dał zielone światło dla zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa już została opublikowana w Dzienniku Ustaw, zatem już działa.

siedziba TK, fot. flickr.com/Lukas Plewnia
siedziba TK, fot. flickr.com/Lukas Plewnia

Prezydent Andrzej Duda w uroczystym przemówieniu o 12.00 stwierdził, że ustawa autorstwa PiS przyczyni się wyłącznie do wzmocnienia roli Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził również, że Polacy oczekują spokoju, a nie kłótni, które wszczyna w Sejmie opozycja w sprawie TK. Skoro Prawo i Sprawiedliwość dostało mandat do rządzenia, należy zaakceptować jego działania. Prezydent zwrócił się o zakończenie „jałowych sporów, które zniechęcają ludzi do tego, by interesowali się polityką”. Poprosił o merytoryczną debatę na temat propozycji PiS, które wybrzmiały w wyborach: na temat obniżenia wieku emerytalnego (z możliwością dokonania wyboru, czy chcemy pracować dłużej), podwyższenia kwoty wolnej od podatku oraz dofinansowania „500 zł na dziecko”. Zapowiedział ich stopniową realizację od przyszłego roku.

Poseł Jacek Sasin dodał, że „prawo robione jest dla Polaków, a nie dla prawników”. Ci jednak zgodnie krytykują działania PiS wokół TK. Konstytucjonaliści są zdania, że Trybunał stanie się ciałem zależnym od partii mającej sejmową większość, zatem jego kompetencje jako niezawisłego sądu konstytucyjnego zostały naruszone. Ustawa jako niekonstytucyjna powinna zostać zatem skierowana do… TK.

Prezydent nie odniósł się do pytań dziennikarzy, czy na stronach swojej kancelarii opublikuje analizy prawników na temat podpisanej przez siebie ustawy. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, PSL oraz .Nowoczesnej wyrazili dezaprobatę dla inicjatywy prezydenta. Nowelizacja już została opublikowana w dzienniku ustaw, zatem jej zapisy już obowiązują.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. WK, być se tak dobra pańcia i pisz normalnie: PREZYDENT ANDRZEJ DUDA!!! (to 1sze)
    2gie: tak się dzieje na tym świecie, że to SUWEREN „pisze” prawo a w REPUBLICE (czym RPjakiśtamnumer” nie jest i nie będzie bo się „źle” kojarzy) to SUWERENEM są obywatele i poprzez wybranych obywateli (posłowie, senatorowie, premier +ministrowie, prezydent) to PRAWO SUWERENA wykonują w INTERESIE SUWERENA!!!!. Prawnicy mogą mieć do roboty tylko jedną rzecz: pilnować aby to prawo było SPRAWNE i wymaga to TRANSPARENCY (JAWNOŚCI) i KOMPETENCJI w każdym aspekcie. Trawestująć Dejmka (aktorzy są od grania jak d… od sr,,,,,nia) Prawnicy są od pisania jak du…a od sr….nia. Ponieważ „naród jest coraz głupszy” (to p. Ewa Wanat w NIE) i „zdemoralizowany” (to jakaś pańcia z razem.pl na łamach strajk.eu) to mamy problem bo wychodzi na to, że SUWEREN jest 'coraz głupszy’ i „zdemoralizowany” ale też konsekwentnie PRAWNICY, KWACHY, RZEPLIŃSKIE, PŁATKI, ZOLLE, KODY, PSL, PiSy, PO, KOMOROWSKIE, WAŁĘSY, etc, etc są „coraz głupsi” i „zdemoralizowani” (co akurat uważam za twierdzenie prawdziwe bo łatwe do udowodnienia)
    Może se WK uważać że PAD jest taki siaki czy owaki: Urban Jerzy – raz Polak a raz Niepolak – korzystając z prawa właściciela przekaziora a takża Polaka/Niepolaka (do wyboru do koloru,) pokazał swoją rzyć (mówiąc po ślońsku bo piszę ze Śląska i będąc Ślązakiem czyli mnie nie ma) każe się PAD „całować w rz..” – prezentując rzeczoną rz…. na zdjęciu.
    PS. „PAD” et consortes nie jest moją bajką ale państwo jest tak „zderegulowane” że wymaga „remontu” (1) a że na bezrybiu i rak ryba to się mówi trudno.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kaczyński: z Unii nie wyjdziemy, TVN będziemy dociskać

Kiedy w PiS zaczyna panować zamieszanie co do dalszych planów, na ratunek przybywa niezawo…