Przewodniczącą AFL-CIO, największej konfederacji związków zawodowych w USA, po raz pierwszy w historii została kobieta – Liz Shuler. Wybrano ją na to stanowisko po niespodziewanej śmierci dotychczasowego przewodniczącego, Richarda Trumki.

Liz Shuler, elektryk z Portland w stanie Oregon, pełniła dotychczas we władzach centrali funkcje sekretarza-skarbnika i dyrektora finansowego. Teraz, po śmierci Trumki, Rada Wykonawcza AFL-CIO wybrała ją na przewodniczącą centrali. Pozostanie ona na tym stanowisku przynajmniej  do czerwca przyszłego roku, kiedy to delegaci związkowi zbiorą się na konwencji w celu wybrania na czteroletnie kadencje nowych władz AFL-CIO.

Nowa przewodnicząca jest pierwszą w historii kobietą, która stanie na czele Amerykańskiej Federacji Pracy i Kongresu Organizacji Przemysłowych (AFL-CIO) – centrali zrzeszającej 56 związków zawodowych i 12,5 mln pracowników. Liz Shuler, która już zadeklarowała, że ​​będzie ubiegać się o reelekcję w 2022 roku, powiedziała w wywiadzie, że ma nadzieję, iż jej wybór „sygnalizuje, że ruch robotniczy modernizuje się i jest otwarty na przyjęcie zmian, które zachodzą w naszym kraju” oraz że „nadszedł czas, by kobiety stały się liderkami”.

Podkreśliła także, iż „ruch robotniczy jest największą zorganizowaną siłą postępu. To nasza chwila, by przewodzić przemianom społecznym, by wykorzystać naszą siłę do przeniesienia kobiet i osób niebiałych z marginesu do centrum – w pracy, w naszych związkach zawodowych i w naszej gospodarce oraz aby uwolnić bezprecedensowy rozwój związków”. Pytana o konkretne działania odpowiedziała, że w najbliższym czasie ,,głównym celem” będzie kontynuowanie akcji poparcia dla propracowniczej Ustawy o Ochronie Prawa do Organizowania się (tzw. PRO Act). Ustawa ta, przyjęta w marcu przez Izbę Reprezentantów, wciąż jest blokowana przez republikanów w Senacie.

Na stanowisku sekretarza-skarbnika zastąpił nową przewodniczącą Fred Redmond ze związku Steelworkers, zaś trzecie najwyższe stanowisko w centrali, wiceprzewodniczącego wykonawczego, objął Tefere Gebre – naturalizowany uchodźca pochodzący z Etiopii.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…