Każdy obywatel będzie miał w oficjalnym dokumencie nacjonalistyczne hasło. Tak zadecydował rząd PiS. Nowy wzór paszportu obowiązuje dopiero od wczoraj, jednak zdążył już wzbudzić spore kontrowersje.

Najwięcej emocji budzą grafiki będące tłem poszczególnych stron. Znajdujemy tam ilustracje m.in. Bitwy Warszawskiej, orderu Virtuti Militari, a także ojców polskiej niepodległości. Pomysłodawcy nowej estetyki dokumentu uznali, że tylko mężczyźni zasłużyli się dla Polski.  Na kartach pojawiają się: Piłsudski, Dmowski, Witos, a także Narutowicz. Wśród wyróżnionych nie ma jednak żadnej kobiety. Jest za to hasło, które noszą na swoich sztandarach ruchy nacjonalistyczne, także faszystowskie – „Bóg, honor i ojczyzna”.

W paszporcie znajdujemy również godło II RP, państwa, które przez większość swojego trwania miało charakter autorytarny, neofeudalny i antypracowniczy. Pominięty został cały cywilizacyjny dorobek Polski Ludowej, w tym ogromna ofiara polskich żołnierzy, którzy wraz z radzieckimi zwyciężyli hitlerowców. Według autorów nowego paszportu, nie było to wydarzenia zasługujące na uhonorowanie.

Nowe dokumenty mają spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, dlatego właśnie zmieniony został graficzny szablon z 2006 roku. „Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy” – napisano w komunikacie MSW.

Sprawę skomentowali politycy lewicy. „Bóg, honor, ojczyzna” na nowych paszportach. Nowoczesne, świeckie państwo w całej okazałości – napisał na Twitterze były prezydent Słupska Robert Biedroń.

”A jak ktoś jest niewierzący? Serio? Polska, kraj jarmarcznego patriotyzmu gdzie ksiądz przestrzeliwuje polską flagę a obywatel dostaje certyfikat prawdziwej cebuli. Tak żeby wszyscy zagranica wiedzieli” – stwierdził Bartosz Staszewski z Partii Razem.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A na amerykańskich banknotach od zawsze przewija się hasło ,,ufność pokładamy w bogu” i pomimo multi religijnego charakteru państwa, a także sporego odsetka ludzi deklarujących się jako niewierzący – nikomu to nie przeszkadza. Jednak Piotruś-Pan jak zwykle próbuje dokopać, choć po raz kolejny uraził się tylko w paluch u nogi.

  2. Nie narzekajcie, przecież mogli być jeszcze kosynierzy i husaria na osiołkach jako symbol skoku cywilizacyjnego Pomrocznej;)

  3. Dla niewierzących zostaje 2/3 hasła: Honor i Ojczyzna. Według tych idiotycznych wynurzeń Polacy wierzący (katolicy, protestanci, muzułmanie) nie mają żadnych praw. Prawo do „rzyci(a)” mają tylko wyznawcy Biedronia.
    Co do sylwetek kobiet w nowym paszporcie, a wcześniej na banknotach? Od czasów Marii Skłodowskiej-Curie niewiele się ich w niedawnej historii przewinęło. A już w Polsce pookrągłostołowej, to… pożal się Boże.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Są ostateczne wyniki niemieckich wyborów. Olaf Scholz stworzy rząd?

Są już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Odejście kanclerz …