Koncern Bosch Siemens wciąż nie wypłacił obiecanych odpraw 750 pracownikom zamkniętej pod koniec kwietnia fabryki Fagor Mastercook we Wrocławiu. Niektórzy skierowali sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

google.pl/maps
google.pl/maps

Ostateczny termin wypłaty pieniędzy minął 15 maja. Inwestor zapewniał, że do tego czasu wszyscy pracownicy otrzymają przelewy. Odprawy były jednym z warunków wyrażenia zgody związków zawodowych na przejęcie fabryki przez niemiecką korporacje, która przekupiła załogę obietnicą przeznaczenia na ten cel 5 mln złotych. Pracownicy mieli dostać, w zależności od stażu pracy rekompensatę w wysokości od 3 do 12 miesięcznych pensji. Teraz czują się, że nowy właściciel zwyczajnie zrobił ich w konia. – Czujemy się oszukani. Najgorsze jest to, że nikt nie potrafi nam powiedzieć, czy należne pieniądze w ogóle otrzymamy – mówił „Gazecie Wrocławskiej” były pracownik zakładu Marcin Płaczkowski.

Przed nierzetelnością inwestora ostrzegała zarządzająca przez kilkanaście miesięcy upadającą fabryką syndyk Teresa Kalisz. Administratorka zwracała uwagę, że oferowana kwota 90 mln złotych jest znacznie zaniżona. W związku z tym konsekwentnie odmawiała finalizacji transakcji sprzedaży. Koncern próbował ją do tego zmusić różnymi środkami. Wynajęta została specjalistyczna kancelaria  JP Weber, która znana jest m.in. z prowadzenia działań represyjnych wobec związków zawodowych. Prawnicy próbowali podważyć zasadność argumentów Teresy Kalisz, zarzucając jej również złą wolę. W lokalnej prasie pojawiły się informacje jakoby syndyk miała prywatny interes w zablokowaniu sprzedaży. Miała rzekomo otrzymać tantiemy od tajemniczego chińskiego inwestora.Teresa Kalisz zdecydowanie zaprzeczała takim pogłoskom, nazywając je oszczerstwami. Ostatecznie została odsunięta od zarządzania majątkiem fabryki przez komisarza wrocławskiego sądu Jarosława Horobiowskiego, który ukarał ją również grzywną w wysokości 30 tys. złotych. Ostatecznie stanowisko syndyka objęła Anna Łukaszun, która 17 kwietnia podpisała umowę sprzedaży.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources
    back to your weblog? My blog site is in the very same
    area of interest as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you present
    here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…