Wczoraj Lewica złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Posłanka Katarzyna Kotula i poseł Dariusz Standerski zaprezentowali rozwiązania, które mają poprawić sytuację rodzin osób z niepełnosprawnościami.

„Propozycja Lewicy to systemowe wsparcie rodzin, w tym osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – zwiększenie wszystkich świadczeń i ich stały wzrost wraz z płacą minimalną. W propozycji zawarte jest zniesienie zakazu pracy podczas pobierania świadczenia pielegnacyjnego. Projekt stanowi naprawę systemu systemu świadczeń rodzinnych i dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. W myśl nowej ustawy świadczenie pielęgnacyjne w 2021 roku powinno wynosić 75 proc. wynagrodzenia minimalnego, czyli 2100 zł, specjalny zasiłek opiekuńczy 1120 zł, (…)natomiast opiekunowie osób z niepełnosprawnościami zgodnie z zapisami ustawy posiadać będą możliwość podjęcia pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy.”- piszą posłowie o swoim projekcie na Facebooku.

? W imieniu KP Lewica wraz z Dariusz Standerski złożyłam dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach…

Opublikowany przez Katarzynę Kotulą Środa, 17 lutego 2021

Projekt miałby znieść zakaz pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, który dziś dotkliwie utrudnia funkcjonowanie. W obecnym kształcie ustawa zabrania opiekunom dorabiać w jakikolwiek sposób, ponieważ jest to równoznaczne z utratą zasiłku.

Nowa propozycja Lewicy zakłada również wzrost świadczeń razem ze wzrostem płacy minimalnej, oraz wsparcie finansowe dla osób samodzielnie wychowujących dzieci oraz rodzin wielodzietnych. Projekt zmian w ustawie jest dostępny TU.

Dziś rodzice mają wybór pomiędzy pracą zawodową i oddaniem dziecka do ośrodka opieki, lub życiem z dzieckiem i opieką nad nim, utrzymując się jedynie z bardzo niskiej pomocy od państwa. Dodajmy, że zakup sprzętu rehabilitacyjnego, finansowanie zajęć i rehabilitacji jest często poza zasięgiem finansowym rodzin – internet pęka w szwach od zbiórek na niezbędne akcesoria i zabiegi.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …