Departament Stanu oznajmił, że zawiesza rozmowy z Rosją w sprawie Syrii. To fatalna wiadomość dla Syryjczyków, ginących tysiącami w tym konflikcie.

Komunikat strony amerykańskiej pojawił się w towarzystwie oskarżeń pod adresem Rosji, że nie wypełniła zobowiązań wynikających z ostatniego porozumienia o zawieszeniu broni z 9 września. USA są zdania, że Rosja przede wszystkim nie wywiązała się ze swoich zobowiązań w sprawach pomocy humanitarnej, a także, iż bombardowała „umiarkowaną opozycję” czyli bojowników, popieranych przez stronę amerykańską.
Rzecznik Białego Domu, cytowany przez interia.pl, Josh Earnest powiedział, że jest tragicznym, iż „nie ma już nic w sprawie Syrii, o czym USA i Rosja mogłyby rozmawiać”. Zachowane zostaną jednak kanały kontaktowe w celu uniknięcia sytuacjo konfliktowych w przypadku działań bojowych podjętych przez lotnictwo amerykańskie i rosyjskie.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ odrzuciła oskarżenia Amerykanów twierdząc, że to oni próbują na Rosje przerzucić odpowiedzialność za niedotrzymanie przez USA warunków rozejmu. Przypomnijmy, że lotnictwo USA zbombardowało po ogłoszeniu rozejmu pozycje armii syryjskiej, a Rosja oskarżana jest o bombardowanie cywilnych dzielnic Aleppo i atak na konwój humanitarny ONZ. Rosja oświadczyła, że podejmie wszelkie środki, by utrzymać rozejm w mocy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zawieszenie rozmów Rosja – USA nie jest żadną fatalną wiadomością dla Syryjczyków. To nic nie zmienia w ich położeniu. Radykalną zmianę ich sytuacji może przynieść tylko zwycięstwo jednej ze stron konfliktu. Przy czym zwycięstwo rebeliantów nie do końca to gwarantuje. O czym świadczą przykłady Iraku i Libii.
    Jedyną gwarancją polepszenia sytuacji Syryjczyków jest zwycięstwo strony rządowej. Oczywiście, tam nie było i nie będzie demokracji angielskiej, ale w tamtym regionie nie ma jej nigdzie (poza narodem wybranym), a do czasu, kiedy nasłani przez Imperium Zła (dawniej Dobra) „opozycjoniści” zaczęli „rewolucję”, Syryjczycy żyli w warunkach względnej wolności i dobrobycie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…