Fundacja na Rzecz Praw Ucznia złożyła w Sejmie pierwsze podpisy pod projektem by każda szkoła zatrudniała psychologa, oraz zapewniła pomieszczenie, w którym mogły by się odbywać konsultacje psychologiczne z uczniami. Powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz rusza zbiórka 100 000 podpisów by móc wprowadzić projekt do Sejmu.

Pomysł wspiera Polska Partia Socjalistyczna, dla której oczywistością i koniecznością jest wprowadzenie psychologów do szkół. Obecnie jedynie 50 procent placówek zapewnia dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczną. To stanowczo za mało, tym bardziej gdy psychiatria dziecięca jest w totalnej zapaści a Polska przoduje w liczbie samobójstw dzieci i młodzieży na tle krajów europejskich.

„Wiek szkolny to wyjątkowo ważny okres dla rozwoju ludzkiej psychiki. To moment kształtowania osobowości, uczenia się relacji międzyludzkich i odkrywania siebie jako osoby. Niestety jest to również czas, kiedy psychika jest najbardziej narażona na ogrom problemów związanych z dojrzewaniem, sytuacją rodzinną, interakcjami z rówieśnikami czy nauczycielami bądź samą nauką. Izolacja wywołana pandemią jest kolejnym czynnikiem, który ostatnio wpłynął na stan zdrowia psychicznego uczniów.” piszą na swojej stronie PPS Łódź.

Kryzys psychiatrii i psychologii dziecięcej pogłębia się na skutek wielu czynników, głównie finansowych. Niedawno rząd odmówił dofinansowania psychiatrii dziecięcej, głosami posłów i posłanek PiS projekt przepadł.

Pandemia, digitalizacja życia społecznego, wyzwania i zagrożenia technologiczne z jakimi muszą mierzyć się młodzi ludzie  w obecnych czasach drastycznie wpłynęła na kondycję psychiczną młodzieży i dzieci. Projekt Fundacji „Na Rzecz Praw Ucznia” wydaje się zatem bardzo potrzebny, a wręcz niezbędny.

– Odizolowanie od siebie nastolatków, czyli istot, które nie lubią towarzystwa dorosłych, zwłaszcza tych w domu, a najbardziej chcą i potrzebują przebywać ze sobą i uczyć się relacji na nowo, jako prawie dorośli, jest tragedią, jeśli chodzi o rozwój emocjonalny tej części uczniów. Ponadto, i są to refleksje samej młodzieży, trudniej jest im się uczyć w tej izolacji, jakoś wiedza trudniej wchodzi do głowy i szybciej z niej wylatuje. Do tego dochodzi stres, niepewność, lęk, niepokój, których doświadczamy wszyscy.- mówi mgr. Klaudyna Chmurzyńska, nauczycielka  jeden z Warszawskich szkół podstawowych w rozmowie z Portalem Strajk. Podkreśla, jak ważny jest dostęp do pomocy psychologicznej dla wszystkich dzieci w tym najtrudniejszym dla nich okresie życia.

Wszyscy wiemy, że szczytne projekty najlepiej realizuje się wspólnie! Prosimy zatem o pomoc!

Bez Was nie uda nam się…

Opublikowany przez Fundacja na rzecz Praw Ucznia Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez wiele organizacji społecznych i zawodowych, a także Komitet Nauk Pedagogicznych PAN.

Szkoły mogłyby by być tym miejscem wczesnego ostrzegania, i udzielać pomocy zanim sytuacja się pogorszy i potrzebne będzie leczenie szpitalne- psychologiczne lub psychiatryczne.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …