Trzeba przyznać, że wizyta amerykańskiego prezydenta wzbudziło spore zainteresowanie wśród Polaków. W okolicach Placu Krasińskich, gdzie zaplanowane zostało przemówienie Donalda Trumpa, już od rana gromadziły się spore grupy złaknione widoku najpotężniejszego człowieka na świecie.

Przy okazji wizyty Donalda Trumpa można było nabyć bogactwo patriotycznych gadżetów / fot. Piotr Nowak

Wśród nich byli mieszkańcy stolicy, grupy ze wspólnot oazowych i modlitewnych, związkowcy z Solidarności, wyznawcy religii smoleńskiej, działacze ruchów antyaborcyjnych. Niestety, trąbki, transparenty, plecaki, krzesła, selfie-sticki oraz inne przedmioty musieli pozostawić przed bramkami. Tłum był barwny i pełen folkloru, zobaczyć można było górali w tradycyjnych strojach, polonusów przebranych za kowbojów. Najbardziej kuriozalna była jednak kobieta przebrana za indiankę, z pasją i wyraźną dumą trzymająca flagę Stanów Zjednoczonych. Strajk.eu zapytał ją, jak sobie radzi z redukcją sprzeczności. Okazało się, że strój dostarczyli jej organizatorzy ceremonii powitania. – Przyjechaliśmy z Krakowa, cieszymy się, że Donald Trump jest w Polsce, bo to prezydent naszego ważnego sojusznika – wyrecytowała “indianka”. A przebranie? – No ładne jest, takie sobie wybrałam. A co? Panu się nie podoba? – zapytała z uśmiechem. Ta pani, podobnie jak wiele innych osób, została sprowadzona do stolicy w ramach mobilizacji zarządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Partia ściągnęła z całego kraju sporą grupę swoich członków i sympatyków.

Na przywitaniu Donalda Trumpa panowały raczej nastroje pielgrzymkowe niż polityczne. Wśród uczestników zgromadzenia nie sposób było znaleźć osoby skłonnej powiedzieć coś krytycznego na temat obecnego rezydenta Białego Domu. Członka “Solidarności”, zapytaliśmy o stosunek Trumpa do praw pracowniczych i organizacji związkowych.  – To nie jest ważne, USA jest naszym przyjacielem, a ten prezydent to dobry chłop, robi tam porządek. I nam też na pewno pomoże, jak będzie trzeba – powiedział z pełnym przekonaniem. A zapowiedzi ograniczenia swobody działalności związków zawodowych?

– Reagan też nie przepadał za związkowcami, a jakim był prezydentem! – usłyszeliśmy.

Spotkaliśmy też kobietę z różańcem, której Donald Trump imponuje nieprzejednaną postawą w zakresie „obrony życia nienarodzonego”. Czy nie przeszkadza jej jednak maczystowskie emploi i skrajnie seksistowskie zachowania? – To bzdury, które głoszą lewackie media, niech pan w to nie wierzy – przekonywała.

Około godziny 12:30 przedostanie się na Plac Krasińskich było już praktycznie niemożliwe, mimo, że przemówienie prezydenta miało się odbyć dopiero ponad godzinę później. Drogi wiodące do miejsca ceremonii – ulica Długa i Miodowa zostały zamknięte już w południe. Szybko zapełniły się, mimo, że policja nie wpuszczała na plac już nikogo, nawet pracowników mediów. Polacy chcieli być jednak możliwie jak najbliżej Donalda Trumpa. Co bardziej złaknieni widoku amerykańskiego przywódcy próbowali przeskakiwać przez płot Ogrodu Krasińskich. Dla jednego z nich zakończyło się to bolesnym upadkiem i koniecznością skorzystania z pomocy medycznej.

Ilości wazeliny, jakie od rana wylewały polskie media na głowy swoich odbiorców, ludziom starszym przypominały podobne harce za czasów PRL i wizyty kolejnych sekretarzy generalnych KPZR. Miejsce na podium z pewnością zapewnił sobie portal onet.pl, który relacjonując minuta po minucie każdy krok Trumpa, oddzielnym wpisem zaznaczył godzinę 9:17 i zdaniem: „Donald Trump macha do ludzi zgromadzonych na trasie przejazdu”. Jednak śmiało może konkurować o palmę pierwszeństwa w wazeliniarskich tekstach niezawodny minister Macierewicz. Powiedział on: „Wiele przemówień słyszałem w życiu, wiele też wygłosiłem sam, ale takiego przemówienia na cześć cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, na cześć serca i duszy Europy, jaki została ukazana Polska w przemówieniu prezydenta Trumpa, nie słyszałem. Ten dzień przejdzie do historii Polski”.

Telewizje i radio raczyły nas wypowiedziami warszawiaków, którzy w pątniczym szale opowiadali a to o miłości do Ameryki („jak był Obama, to stałem tu do pierwszej w nocy”), a to konieczności obejrzenia choćby sylwetki prezydenta na własne oczy i zdaniu potem relacji znajomym, a to zachwyt nad przemówieniem Trumpa („czuć było szczerość i bezpośredniość”). Były nawet śmiałe paralele między przemówieniem przywódcy Ameryki i Jana Pawła II.

Oczekiwanie, jak relacjonował na swoim Twitterze red. Bartosz Węglarczyk, że Trump wygłosi przemówienie, które będzie „filozoficzną rozprawą o obronie cywilizacji”, było jednak nieco przesadzone. Ludność frenetycznie oklaskująca prezydenta USA i deklarująca się z miłością do chrześcijaństwa, skupiona była również na tym, by wygwizdać Lecha Wałęsę i obrzucić wyzwiskami posłów opozycji.

Profesor Lewicki, amerykanista, powiedział dla TVN-u, że nie widzi tego, by Polska padła przed Trumpem na kolana.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Bezmyślnie napisany artykuł i bezmyślne komentarze wpisujące się w lewicowa klakę.
  Trump załatwił co miał załatwić! Bardzo skutecznie i… jeszcze wywołał spory zachwyt u autochtonów.
  Kontrakty zbrojeniowe – kupimy przestarzałe Patrioty zwalniając Amerykę z kosztownej utylizacji szmelcu, który od biedy radzi sobie z samolotami z ub wieku ale już nie z pociskami rakietowymi.
  (Wojskowi USA oceniają skuteczność pocisków Patriot w walce przeciw rakietom balistycznym na góra 20%).
  Skroplony gaz ziemny? Zgrabnie wyślizgał Katarczyków z kontraktu. Polacy podpisali pakt na dostawy łupkowego LNG na… 20 lat.
  Inne rodzaje broni? Wywnioskować należy, że dokupimy jeszcze nielotów F-16, śmigłowców (naturalnie made in USA), transportowców Herkules (stoi kilka na pustyni Mohawe od wojny wietnamskiej….
  A i flota czeka na ,,nowe” fregaty OHP…
  Trump zrobił doskonały interes…

 2. Czytam i oczom nie wierzę. Kłopoty z woreczkiem żółciowym? Oczywiście, że PiS skorzystał z okazji i przywiózł swoich zwolenników z całej Polski. Ludziska zobaczyli za darmo stolicę, dostali stroje i gadżety, brali udział w imprezie. podobnie, jak przy obchodach rocznic Polski Ludowej, od świętowania na Placu Konstytucji w 1952, czy w 1964 i 1966 roku. Ci ludzie będą głosować na PiS. A ilu nawet dzisiejszych czytelników artykułu zagłosuje na lewicę? Na którą zresztą? SLD idącą Razem, czy na PPS, z którym rzekomo jest po drodze? Przecież współczesna lewica nie ma żadnego politycznego przełożenia na kogokolwiek w Ameryce. A w UE niby ma? Schulza, który znany jest z antypolskich wystąpień. Zrzędzeniem nie dochodzi sie do władzy.
  Warto jednak zauważyć, że bylo to pierwsze publiczne wystąpienie prezydenta USA o powstaniu warszawskim, a fragment o obronie Alej Jerozolimskich, odcinek kola dawnego Domu Dziecka, to wręcz kapitalny przyklad, że w Ambasadzie USA zasiadl ktoś, komu na dobrych stosunkach obu krajow zależy.

  1. Wizy kotku, wprowadzić dla nich albo niech zniosą. Jak to jest, że ktoś chce odwiedzić rodzinę a mu odmawiają?

 3. spęd pisuarów a w nagrode rozgrzeszenie rydzyka ,a banda piesków politycznych nie dostała nawet kości od swego pana tylko słówka które chcieli usłyszeć a już majstersztykiem trampa było upiec przy tym pieczeń tj. sprzedać Polsce złom yankeski za 40 miliardów zł, P.Piotrze najpotężniejszym człowiekiem na Świecie jest Putin

  1. najpotężniejszy człowiek nigdy tego nie powie, że jest najpotężniejszy.

 4. każdy powinien sobie oprawić w ramkę i powiesić na ścianie portret Trumpa a obok zalecenia konsensusu waszyngtońskiego.. oraz MFW i przestrzegać jak pisma świętego

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Trzy tygodnie pod ziemią. Wyzysk ukraińskich górników, złoty interes oligarchów

Krzywy Róg, wielki ośrodek przemysłowy na południowej Ukrainie, ostatni raz przebił się na…