Zaraz po awanturze i ośmieszeniu się Polski żądaniami reparacji od Niemiec, minister Waszczykowski „załatwił” nam kolejną odsłonę konfliktu z Rosją. Teoria dwóch wrogów święci triumfy w wydaniu PiS.

A zaczęło się od słów, wypowiedzianych przez Waszczykowskiego w telewizji internetowej wPolsce.pl
„Skorygowałbym tę narrację historyczną, bo nie można zaczynać historii stosunków polsko-radzieckich, polsko-rosyjskich od 1945 roku, od wyzwalania spod okupacji niemieckiej. Trzeba pamiętać, że Związek Radziecki wybitnie przyczynił się do wybuchu II wojny światowej i również wraz z Niemcami najechał na Polskę, więc jest współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej.”

Słowa wysokiego urzędnika polskiego rządu wprost nakładające na ZSRR współodpowiedzialność za II wojnę światową w Rosji dały rezultat podobny do wybuchu bomby.

Przewodniczący komitetu ds. międzynarodowych Rady Federacji, Konstatin Kosaczow, przypomniał, że po umowie monachijskiej o rozbiorze Czechosłowacji, Polska „nie będąc formalnie częścią tej umowy, przywłaszczyła sobie siłą znaczącą część Czechosłowacji”. Kosaczow dodał, że polskie władze powinny przestać przestawiać historię i nakładać współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej na ZSRR. „To profanacja, bark odpowiedzialności i antyhistoryczne’ mówił Kosaczow.

Inny ważny polityk, senator Aleksiej Puszkow napisał w Twitterze: „Nie, panie Waszczykowski. Początek II wojny światowej trzeba prowadzić od Monachium, kiedy Zachód oddał Hitlerowi Czechosłowację, a Polska oderwała sobie jej kawałek”.

Niezależnie od różnych ocen historii w różnych państwach, jest nieracjonalne, kiedy oficjalni urzędnicy pretendują do narzucenia jednej narracji historycznej i to prowadzanej w taki sposób, który dotyka szczególnie bolesnych momentów historii sąsiednich państw.

(wykorzystano materiały RIA Nowosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jeśli pis chce bawić się w reparacje i odszkodowania, to proponuję zacząć od reparacji za polską interwencję w Czechosłowacji w 1968.

  2. Waszczu nie wyróżnia się od przeciętnego polactwa, w którym jeśli nawet znajdą się w miarę przyzwoite indywidua, to mózg im się zaczyna lasować, kiedy temat schodzi na sprawy polsko-rosyjskie lub samej Rosji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…