„To, co proponuje PiS, nie rozwiąże żadnej z toczących sądy patologii. Musimy przywrócić zaufanie społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Nie umożliwi tego ordynarne przejęcie kontroli nad sądownictwem przez rząd – napisali w apelu do prezydenta Dudy i polskiej prawicy przedstawiciele partii Razem.

fot. Facebook.com/ Razem

Zdaniem ogłaszających apel Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Adriana Zandberga, PiS zapowiadał usprawnienie instytucji państwa oraz „uleczenie ich z układów, nepotyzmu i salonowej korupcji”. I w tym program tej partii zgadzał się z propozycjami Razem. „Łączyło nas jednak przekonanie, że demokratyczne państwo jest silne siłą swych instytucji, a jego trwałość wynika nie ze ślepego posłuszeństwa rządzącym, ale z powszechnego zaufania wobec państwa i prawa”.

I na tym koniec podobieństw, bo praktyka PiS okazała się nie do przyjęcia. Partia rządząca tworzy bowiem „odległe od polskiej tradycji politycznej, kremlowskie z ducha, rządy twardej ręki”. „PiS zamiast budować trwałą wspólnotę polityczną, zachłysnęło się władzą”. A „niszczycielskie podejście osiąga apogeum w projekcie zawłaszczenia Sądu Najwyższego”.

Działacze Razem uważają, że sądownictwo wymaga gruntownej naprawy. „Ale to, co proponuje PiS, nie rozwiąże żadnej z toczących sądy patologii. Musimy przywrócić zaufanie społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Nie umożliwi tego ordynarne przejęcie kontroli nad sądownictwem przez rząd” – napisali i zaapelowali do podejmujących decyzje polityczne o obronę podstaw demokratycznego państwa prawa.

„Te szkodliwe zmiany można jeszcze zatrzymać. Możecie to zrobić Wy – parlamentarzyści, głosując przeciwko projektom zawłaszczenia sądownictwa, Wy prawicowi publicyści, otwarcie i jednoznacznie wyrażając swój sprzeciw wobec zmiany państwa w partyjny folwark, Wy – wyborcy prawicy – naciskając na swoich politycznych reprezentantów, by mieli odwagę sprzeciwić się złemu prawu. Może to zrobić Pan, Panie Prezydencie – wetując groźne ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kilkuset górników protestuje pod ziemią. Chcą sprawiedliwej transformacji dla Śląska i Zagłębia

Już 400 górników bierze udział w podziemnym proteście przeciwko zamykaniu kopalń. Górnicy …