Co ma rząd do zaoferowania nauczycielom? Skandaliczny materiał w „Wiadomościach” TVP oraz obietnice, że symboliczna podwyżka planowana na przyszły rok mogłaby zostać wypłacona kilka miesięcy wcześniej. Dzisiejsze spotkanie Rady Dialogu Społecznego było tak samo bezowocne, jak wszystkie wcześniejsze rozmowy na linii MEN-ZNP.

Tym razem w roli tej, która obiecuje, przekonuje, że rząd bardzo ceni pracę pedagogów, a potem podaje zawyżone szacunki ich płac, wystąpiła nie Anna Zalewska, a wicepremier Beata Szydło. Przed początkiem rozmów podkreślała, że jest gotowa negocjować choćby do późnych godzin nocnych, byle 8 kwietnia nie ruszył ogólnopolski strajk w oświacie. A potem nie miała dla strony społecznej żadnej propozycji, której związki już nie znały.

Szydło stwierdziła, że rząd jest w stanie przyspieszyć kilkuprocentową podwyżkę płac nauczycieli zaplanowaną na styczeń 2020 r. Miałaby zostać wypłacona we wrześniu. Utrzymywała, że po tej zmianie nauczyciel dyplomowany (z najwyższym stopniem awansu zawodowego) będzie zarabiać 6 tys. brutto. To kwota mocno przeszacowana. Jak bardzo, można się przekonać np. zapoznając się z wyliczeniami nauczycielki dyplomowanej z Poznania, która na początku lutego przedstawiła w sieci wysokość i składniki swojego wynagrodzenia, by rozwiać mity o „wysokiej pensji i licznych dodatkach”. Doświadczona nauczycielka historii w stolicy Wielkopolski, będąc wychowawcą klasy i opiekunem stażu młodego nauczyciela może liczyć na 2800 zł netto.

Związkowcy po zakończeniu spotkania nie kryli rozczarowania. – Nie zbliżyliśmy się do kompromisu ani o złotówkę – powiedzieli, zgodni jak nigdy, przedstawiciele ZNP i Forum Związków Zawodowych, które wspólnie domagają się 1000 zł podwyżki dla nauczycieli od razu, oraz delegat „Solidarności”. – Nie było żadnych propozycji, które by nas zaskakiwały. To nic nowego. Jesteśmy daleko od tego, aby to w ogóle trąciło porozumieniem – mówił lider ZNP Sławomir Broniarz.

Aż dziwne, że związki chcą w ogóle próbować kolejnego podejścia do negocjacji z rządem: na 1 kwietnia wyznaczono termin jeszcze jednego spotkania. Środowisko nauczycielskie jest zdecydowane 8 kwietnia przerwać pracę. Jak wynika z danych gromadzonych przez ZNP, w 85 proc. szkół w Polsce wszczęta została procedura sporu zbiorowego, a z kolei w 85-90 proc. z nich wynik referendum strajkowego brzmiał: tak, chcemy protestować. Organizacja NIE dla chaosu w szkole zbiera od nauczycieli informacje o wynikach głosować w placówkach i nanosi je na interaktywną mapę. Skala strajku wygląda na niej imponująco.

Wczoraj i dziś nauczycieli do boju poderwały jeszcze materiały Telewizji Polskiej na ich temat. Kontrolowana przez prawicę telewizja „poinformowała” społeczeństwo, że przeciętny czas pracy nauczyciela wynosi… trzy godziny dziennie. Zasugerowała również, iż sfinansowanie podwyżek, jakich oczekuje ZNP, oznaczałoby zabranie pieniędzy emerytom. Jak widać „socjalny” rząd w sytuacji, gdy mierzy się z prawdziwym, oddolnym gniewem pracowników, reaguje tak samo, jak neoliberałowie – szczując jednych na drugich.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Doświadczona nauczycielka historii w stolicy Wielkopolski, będąc wychowawcą klasy i opiekunem stażu młodego nauczyciela może liczyć na 2800 zł netto.

    Byli już tacy „kozacy”, co podawali netto bez dodatków, a nawet z pominięciem raty pożyczki xD Oczywiście każdy powinien zarabiać godnie, ale skoro nauczyciele są rzekomo tacy deficytowi i rewelacyjnie wykształceni, to dlaczego nikt – a zwłaszcza sektor prywatny – nie chce tego docenić?

  2. Kolejny raz: Towarzysz Lenin dał definicję państwa policyjnego – to takie państwo, w którym policjant zarabia więcej niż nauczyciel. A kto bryluje w przekaziorach? Jojo na spółkę z Mariushem.

    1. Im większe będzie niezadowolenie ludu (patrz Francja) tym więcej policjanci zażądają, inaczej mogą odmówić tłumienia zamieszek. Jak policjanci dostaną podwyżkę, lud się z kolei zburzy, że ciągle ma mało. I tak spirala niezadowolenia społecznego ciągle się nakręca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…