Kolejna znana osoba prawdopodobnie okradała hiszpańskie społeczeństwo nie rozliczając się prawidłowo z tamtejszym fiskusem. Śledczy z Madrytu rozważają postawienie kolumbijskiej piosenkarce i rezydentce Hiszpanii zarzutu celowego unikania opodatkowania.

Hiszpania nie ma szczęścia do rzetelności podatkowej milionerów – celebrytów. Po piłkarzach Lionelu Messim i Cristiano Ronaldo, kolejną osobą z elity showbiznesu, która próbowała wywieść w pole tamtejszych inspektorów skarbowych jest Shakira Isabel Mebarak Ripoll, pochodząca z Kolumbii piosenkarka i aktorka.
Chodzi o lata 2012-2014. Kolumbijka idzie w zaparte,  przekonuje, że we wspomnianym okresie przebywała na Bahamach i tam właśnie rozliczała się z fiskusem. Problem w tym, że państwo na amerykańskim archipelagu jest naznaczone piętnem nieuczciwej konkurencji podatkowej.
Co twierdzą hiszpańscy śledczy? Według nich artystka zalega fiskusowi potężną kwotę, bo aż 14,5 mln euro. Prokuratorzy przekonują, że w latach 2012-2014 Shakira przebywała na Bahamach krótko, a jej miejscem zamieszkania była stolica Katalonii, gdzie spędzała czas ze swoim partnerem, piłkarzem Barcelony Gerardem Pique. Oficjalnie piosenkarka mieszka w Barcelonie od 2015 r., kiedy na świat przyszło jej dziecko. Na razie śledczy są na etapie ustalania czy dowody przeciwko piosenkarce są wystarczająco mocne, by postawić Shakirę przed sądem. Według hiszpańskich mediów, najbardziej prawdopodobny jest wariant, w którym Kolumbijka zostanie uznana za hiszpańską rezydentkę od 2015 roku i postawiona w stan oskarżenia. Prokuratura ma bowiem w Hiszpanii opinię pobłażliwej wobec bogatych oszustów, a po tegorocznych protestach przeciw korupcji, wywołanych skandalem na łonie prawicowej Partii Ludowej, śledczy chcą zapracować na poprawę reputacji.

„The Guardian” przypomina, że to nie pierwsza tego typu sprawa w Hiszpanii w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu pod ostrzałem znaleźli się słynni futboliści – Lionel Messi i Cristiano Ronaldo. Gracz „Dumy Katalonii” i jego ojciec Jorge dostali wyroki w zawieszeniu po tym, jak zostali uznani za winnych unikania płacenia podatków. Z kolei Ronaldo musiał zapłacić 19 milionów euro kary. Gdyby tego nie zrobił, mógł trafić do więzienia na dwa lata.

Shakira ma w dorobku dwie nagrody Grammy i dwukrotnie była nominowana do nagrody Złotego Globu. Do tej pory sprzedało się 60 mln jej albumów, dzięki czemu jest najlepiej zarabiającą kolumbijską artystką wszech czasów i drugą, po Glorii Estefan, najpopularniejszą piosenkarką latynoską.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Walka z biedą w Rosji ledwie pełznie

Oficjalnie jest dobrze. Rosyjski Urząd Statystyczny zakomunikował z dumą, że liczba biedny…