Sąd Najwyższy oddalił kasację Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, który wystąpił w obronie homofobicznych uprzedzeń drukarza.

Zbigniew Ziobro wikipedia commons

Przypomnijmy, że drukarz odmówił wykonania banneru reklamowego, zamówionego przez Fundację LGBT, tłumacząc to niechęcią do promowania tych ruchów. W trybie nakazowym został skazany przesz łódzki sąd, który jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary. Minister Ziobro, zgodnie z narracją i wartościami rządu PiS, złożył w Sądzie Najwyższym kasację od wyroku. Powołał się na konstytucyjną zasadę wolności sumienia. Po dwóch latach SN wydał wyrok, by kasację ministra odrzucić, co oznacza, że ostatni wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi skazujący drukarza za dyskryminację na tle orientacji seksualnej, pozostaje w mocy.

– Decyzja Sądu Najwyższego potwierdza, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, zakazujący nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi chroni również przed przypadkami dyskryminowania osób z uwagi na orientację seksualną czy tożsamość płciową – podkreślają przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii w wypowiedzi cytowanej przez portal Onet.

Warto pamiętać, że minister Ziobro kasację złożył na wniosek prawicowych organizacji. Miedzy innymi działacze Klubu im. Romana Dmowskiego oraz Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha apelowali do Zbigniewa Ziobry o wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Sam minister zapowiedział na dzisiaj konferencję prasową w tej sprawie. Można oczekiwać wykładni rozumienia przez pana ministra prawa do wolności sumienia, miejsca mniejszości, w tym również seksualnych, w społeczeństwie oraz krytycznego spojrzenia na rozumowanie sądu.

[akt.] Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji prasowej powiedział:

– Sąd Najwyższy wypowiedział się przeciwko wolności. Stanął po stronie przemocy państwa w służbie ideologii aktywistów homoseksualnych.

Minister wyraził nadzieję, że jego punkt widzenia podzieli Trybunał Konstytucyjny, który ma orzec w tej sprawie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zamach na Łukaszenkę, wybuchy w Czechach…

Najpoważniejsi gracze światowej polityki wymieniają się oskarżeniami o uczestnictwo służb …