Minister Gowin poinformował na konferencji prasowej że „protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, stoki będą zimą otwarte”.

Rząd zaproponował nowe wytyczne, które mają chronić turystów i pracowników wyciągów narciarskich w czasie pandemii. Zwiększenie odstępu między narciarzami, po jednej osobie na wyciągu krzesełkowym, specjalne strefy na stokach oraz korytarze mają zabezpieczyć narciarzy przed zakażeniem Covid-19. Nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie dystansu, rekomendowane płatności bezgotówkowe.

W sezonie zimowym podtatrzańskie stoki pękają w szwach, mimo że zimowe wakacje trwają dwa miesiące. Jeśli w tym roku wszyscy turyści przyjadą w jednym terminie, bo nikt nie ma złudzeń, że ludzie pozostaną w domach, na stokach będą się działy dantejskie sceny a do wyciągów utworzą się ogromne korki.

Na razie jednak obowiązuje zakaz wynajmowania kwater, hotele pozostają zamknięte dla gości prywatnych, obsługując jedynie delegacje służbowe. Biznes narciarski ma ruszyć, ale dla kogo? Zgodnie z zaleceniami premiera Morawieckiego, szkolne ferie zimowe mają zostać skrócone do dwóch tygodni dla wszystkich województw w tym samym czasie, a restrykcje odnośnie wynajmu kwater mają pozostać do końca ferii zimowych.

Przedsiębiorcy z turystycznych narciarskich regionów protestują i piszą kolejne petycje do rządu. Dwa dni temu w Nowym Targu odbył się protest przedsiębiorców, odciętych od możliwości zarabiania przez decyzję o zakazie wynajmowania pokoi.

Wytyczne są sprzeczne i nie do zrealizowania. Rząd postanawia otworzyć stoki narciarskie, ale skorzystają z nich tylko lokalni narciarze, bo nikt inny nie będzie mógł przyjechać w świetle obecnych obostrzeń. Premier Morawiecki rekomenduje pozostanie w domach na cały okres ferii zimowych.

Inne europejskie państwa gdzie kwitnie turystyka narciarska ciągle zmagają się z problemem szukając rozwiązań. Włochy i Niemcy na pewno pozostaną zamknięte dla narciarzy a we Francji można będzie jechać na narty, lecz nie wolno korzystać z wyciągów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rosja zakaże zrównywania ZSRR z III Rzeszą?

Jak podaje The Moscow Times, Vladimir Putin zlecił niższej izbie rosyjskiego parlamentu pr…