Inicjatorzy obywatelskiej inicjatywy ustawodawcza mająca na celu zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa zebrali już około 40 tys. podpisów. Przedstawiają swoje propozycje spożytkowania pieniędzy przeznaczonych na katechezę.

Katarzyna Lubnauer, Facebook.com/Świecka Szkoła
Katarzyna Lubnauer, Facebook.com/Świecka Szkoła

W 2015 r. z budżetu państwa na katechezę przeznaczono aż 1,36 mld zł. Protestują przeciwko temu Katarzyna Lubnauer i Leszek Jażdżewski, naczelny „Liberte!”, inicjatorzy akcji „świecka szkoła”. Zebrali już prawie połowę wymaganych podpisów pod projektem ustawy, który pozwoliłby budżetowe pieniądze przeznaczone na lekcje religii przekazać na zaspokojenie potrzeb szkół i uczniów. – Trzeba zbudować pracownie chemiczne, fizyczne i biologiczne w gimnazjach i liceach, a także zadbać, żeby były w nich odczynniki i preparaty. Na razie pracownią chemiczną nazywana jest sala z układem okresowym na ścianie, a biologiczną z przekrojem człowieka na plakacie – mówi Katarzyna Lubnauer.

„Świecka szkoła” rozpoczęła kampanię internetową, w której wysuwa propozycje przeznaczenia równowartości 1,36 mld zł na inne cele związane z edukacją. Na razie największym poparciem cieszy się propozycja sfinansowania opieki stomatologicznej w szkołach. Pod hasłem „dentysta zamiast religii” i „zdrowe zęby zamiast pacierza” wolontariusze przeprowadzili akcję zbierania podpisów pod kaliskim ratuszem. Inne propozycje działaczy „Świeckiej szkoły” to lekcje programowania, wejściówki do teatru, kursy pierwszej pomocy, tablety, stypendia dla dzieci z terenów wiejskich.

„Rozdział Kościoła od państwa – podstawowa zasada demokracji – jest potrzebny zarówno państwu, jak i Kościołowi” – komentuje na swoim blogu Leszek Jażdżewski. – „Zarówno katolicy, jak i niewierzący powinni dążyć do tego, żeby sumienia ludzkie niepoddawane były prawnemu dyktatowi, a Kościół nie wyręczał się państwem tam, gdzie jest miejsce dla moralnej perswazji. Dążenie do dominacji przez jedną ze stron może doprowadzić do stanu „wojny domowej” i jeszcze silniejszej kontrreakcji w przyszłości. Państwo jest dla wszystkich – wierzących, niewierzących i niezdecydowanych”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Lepiej wywalić te pieniądze na zasiłki dla muzułmańskich rodzin jakie sprowadzane są przez nasz „rząd”. A poza tym czy wiecie, że Polska co roku oddaje około 40 miliardów złotych do banków w USA będących wyłącznie odsetkami od zaciągniętych kredytów. Co roku powtarza się taka sytuacja:
  w budżecie brakuje 50 mld złotych, co robi rząd a no pozycza kolejne 50 mld zł od banków USA a następnie zwraca je z powrotem do USA w postaci odsetek od tego kredytu.

 2. „Nie jest świecką szkoła, po której salach i korytarzach pałętają się księża, zakonnice lub jacyś katecheci.
  Innej petycji niż zawierającej jednoznaczne żądanie wywalenia raz na zawsze religii i kleru z państwowych przedszkoli i szkół nie podpiszę.
  Propozycja zaprzestania finansowania obecności kleru i religii w państwowych szkołach jest moim zdaniem jedynie działaniem pozornym ponieważ każdy, kto zna Polskę katolicką i parafialną mentalność tych, którzy nią rządzą doskonale wie, że finansowanie pod przeróżnymi pretekstami i pozorami i tak będzie się odbywało.
  (na przykład: finansowanie wilanowskiej „wyciskarki do cytryn”- kościoła pod pretekstem wydatków na muzeum)”
  ps.
  Popieram tą znalezioną w Internecie opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…