W polskich kopalniach wciąż istnieją silne i bojowe związki zawodowe. A co za tym idzie – pracownicy mogą liczyć na przedstawicieli, którzy skutecznie zawalczą o lepsze warunki płacy i pracy. Kolejny na to dowód mamy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, której zarząd musiał dzisiaj zgodzić się na wzrost wynagrodzeń dla zatrudnionych górników.

Na raty, ale skutecznie

Porozumienie w JSW zostało zawarte. Oznacza to, że zakończył się trwający od 2020 roku spór zbiorowy. Związkowcy musieli się napracować, by wymusić na kierownictwie spółki zwiększenie funduszu płac. W lipcu wywalczyli wzrost płac o 3,4 proc., zapowiadając, że to nie koniec boju.  Teraz dołożyli jeszcze 1,6 proc.

Podwyżki i premia

Deal jest następujący: oprócz podwyżek płac zasadniczych, od 1 października pracownikom, którzy byli zatrudnieni w spółce co najmniej od sierpnia dostaną nagrodę jednorazowa w stawce: 4 300 zł – dla zatrudnionych pod ziemią, a także 3 500 zł w przypadku zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla. Dla pozostałych pracowników spółki nagroda wyniesie 3 100 zł.

Koszt nie jest horrendalny – łącznie budżet płac wyniesie 139,3 mln zł w roku 2021. Wzrost stawek w tabelach płac o 1,6 proc. od września to koszt 23,5 mln zł. Nagroda jednorazowa to koszt 113,5 mln zł, a posiłki i posiłki profilaktyczne – 2,3 mln zł.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…