Prawa pracownicze
Czas, by klienci Solarisa poparli strajk!
– Duże polskie miasta mają wpływ na powodzenie strajku w Solaris. To z publicznych zamówień firma czerpie zyski – przekonuje OZZ Inicjatywa Pracownicza.
czytaj dalej »Solaris: „żenująca oferta” zarządu oficjalnie odrzucona. Strajk trwa!
Propozycja, którą zarząd Solarisa złożył związkom na ostatnim spotkaniu, już oficjalnie została odrzucona. We wspólnym komunikacie Konfederacja Pracy oraz Solidarność wyrażają zażenowanie, że ktoś w ogóle wpadł na pomysł, bo po czterech tygodniach strajku zaproponować 50 zł podwyżki. I to nie dla wszystkich.
czytaj dalej »Włochy: śmierć 18-latka w ostatni dzień uczniowskiego stażu
Dwa dni temu w pogrzebie Lorenzo Parelliego, 18-latka, który zmarł podczas ostatniego dnia swego stażu w Castions di Strada (Lanuzacco, Udine), wzięły udział setki osób. W pobliżu kościoła było mnóstwo białych kwiatów i transparent z napisem „Ciao Pare”. Organizacje studenckie w Turynie i innych włoskich miastach zorganizowały w związku z…
czytaj dalej »Pracownicy PKP Cargo: wzrost cen jest radykalny, oczekujemy 600 zł podwyżki
Drożyzna drenuje portfele pracowników PKP Cargo – alarmuje koalicja dziewięciu związków zawodowych, reprezentujących zatrudnionych u publicznego operatora towarowego.
czytaj dalej »16-letnia Małgorzata na proteście pracowniczym pod Solarisem. „Rozpiera mnie duma”
Pojechała do podpoznańskiego wspierać strajkujących pracowników. Wraz z towarzyszami z Młodej Lewicy spotkała się z załogą Solarisa pod bramą zakładu. Poznajcie Małgorzatę Haloszkę.
czytaj dalej »Ładne sceny pod bramą fabryki Solaris. Pracownicy dziękują politykom sejmowej Lewicy
Deszczowa środa w wielkopolskim Bolechowie miała swoją symbolikę. Równo o godz. 16:00 z zakładu produkcyjnego Solaris wymaszerowała ponad stuosobowa grupa pracowników. Maszerowali zwartą grupą przez aleje prowadzącą do bramy, niczym robotnicy z włoskich fabryk motoryzacyjnych w latach siedemdziesiątych. Skandowali „osiem stów”, przypominając o głównym postulacie strajku – podwyżce płac o…
czytaj dalej »Czerwone Miasteczko zawiesza protest
Po ponad 120 dniach protestu Czerwone Miasteczko sprzed Ministerstwa Sprawiedliwości zawiesza swoją działalność. Jak piszą sami związkowcy jest to efekt postępującej fali zachorowań COVID-19. Jednak, jak zapewniają w swoim oświadczeniu, protest się nie kończy, a jedynie zmienia swoją postać.
czytaj dalej »PIP potwierdza zarzuty byłych pracowników olsztyńskiego Intermarché
W lipcu tego roku grupa byłych pracowników olsztyńskiej filii Intermarché postanowiła zawalczyć o swoje prawa, zgłaszając do Inspekcji Pracy szereg nieprawidłowości. Te, jak się okazuje, były zgodne z prawdą.
czytaj dalej »Włochy: Demonstracje uczniów przeciwko rządowi Mario Draghiego
W weekend na ulicach 80 włoskich miast miały miejsce demonstracje uczniów i wspierających ich aktywistów przeciwko rządowi Mario Draghiego. Wzięło w nich udział 150 tysięcy osób. Domagały się one większych podwyżek dla pracowników oświaty.
czytaj dalej »Korea Południowa: bojowy strajk generalny pokazał gniew przeciwko establishmentowi
W dniu 20 października ponad 80 tys. członków Koreańskiej Konfederacji Związków Zawodowych (KCTU) wyszło na ulice w 14 regionach Korei Południowej. Kolejne 50 tys. pracowników równo o godz. 14 odeszło od stanowisk pracy.
czytaj dalej »Myślenice: Cooper Standard Automotive zarobił miliony, a pracowników chce zwalniać. Ludzie mówią NIE
Pracownicy firmy Cooper Standard Automotive, jednej z największych firm w strefie przemysłowej w Myślenicach (woj. małopolskie), protestowali we wtorek 28 września przeciwko planowanym zwolnieniom. Dyrekcja zakładu odpowiada: jesteśmy częścią korporacji, musimy generować zyski.
czytaj dalej »Seria strajków we Włoszech. 327 zwolnionych z neapolitańskiej fabryki firmy Whirlpool
We Włoszech wybuchają jeden za drugim strajki i protesty związane z masowymi zwolnieniami.
czytaj dalej »Nikt nie pomoże polskim pracownikom za granicą. Rząd i Państwowa Inspekcja Pracy „bezradne”
Państwowa Inspekcja Pracy nie zajmie się prawami polskich opiekunek osób starszych pracujących w Niemczech. Pismo skierowane do związku zawodowego Związkowa Alternatywa zrobiło na związkowcach fatalne wrażenie.
czytaj dalej »Dostawcy Uber Eats będą pełnoprawnymi pracownikami. Przełomowa ustawa wchodzi w życie w Hiszpanii
Hiszpański rząd spełnił obietnicę: wprowadził ustawowe regulacje pracy platformowej. Innymi słowy – Uber, Glovo i inne platformy zajmujące się dostawami jedzenia nie będą już mogły udawać, że jeżdżący pod ich szyldem kurierzy to „niezależni dostawcy” i „freelancerzy”.
czytaj dalej »Kierowcy Amazona musieli oddawać kał i mocz w kabinach, aby sprostać normom?
Dehumanizacja człowieka w kapitalizmie postępuje. Koncern Amazon zaprzeczył co prawda doniesieniom, że jego dostawcy byli zmuszani do oddawania moczu w butelki i kału w torby z powodu pośpiechu i braku dostępu do łazienek, ale wewnętrzna notatka, która wyciekła pokazuje, że firma była świadoma problemu od co najmniej kilku miesięcy.
czytaj dalej »Zandberg gromi właścicieli firm: pogoń za zyskiem plus śmieciowe zatrudnienie
Adrian Zandberg zapowiedział, że Koalicyjny Klub Lewicy złoży projekt ustawy zwiększającej uprawnienia inspektorów i organizacji pracowniczych. To pokłosie raportu Głównej Inspektor Pracy, wygłoszonego dziś w Sejmie. „Przedsiębiorcy łamią prawo, aby ciąć koszty i przenieść ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej na pracowników” – komentował poseł Lewicy Razem.
czytaj dalej »Hiszpania: dostawcy będą uznawani za pracowników, a platformy udostępnią informacje o algorytmach
Hiszpański rząd ogłosił wprowadzenie nowych regulacji, dzięki którym dostawcy jedzenia będą uznawani za pracowników platform cyfrowych, których zlecenia realizują, a nie za osoby samozatrudnione. Nowe prawo pozwoli też na kontrolę wykorzystywanych przez aplikacje algorytmów.
czytaj dalej »Wielkopolska: 30 afrykańskich pracowników upomniało się o zaległe wypłaty. W odwecie zostali eksmitowani
Przez dwa miesiące nie otrzymywały wypłat osoby zatrudnione w fabryce mięsnej w Śmiglu przez agencję rekrutacyjną Enjoy Work. Kiedy upomnieli się o zaległe pieniądze i solidarnie odmówili dalszej pracy, usłyszeli, że w trybie natychmiastowym muszą opuścić mieszkania, które zapewniała im agencja.
czytaj dalej »Polacy masowo rżnięci na nadgodzinach. Lewica Razem przypomina: to jest kradzież
Lewica Razem upomniała się o polskich pracowników, którzy podczas pandemii są notorycznie okradani z wynagrodzeń za ponadnormatywny czas pracy. Partia przypomniała też jak masowe jest zjawisko zostawania po godzinach.
czytaj dalej »Polska psychiatria w coraz gorszej sytuacji. W lubuskim pracownice szpitala protestowały w śnieżnej zamieci: „Mamy dość”
Wykonują ciężką, wymagającą zaangażowania emocjonalnego pracę. Ich zawód jest szczególnie ważny w dobie pandemii. Mimo to, nie mogą liczyć na warunki płacowe zapewniające im stabilność.
czytaj dalej »
Recent Comments