Reportaże – publicystyka
Do mnie! Podniesie to! Przyniesie mi akta! Jak się pracuje w polskim sądownictwie
„Sędziowie mówiący: zabierze mnie Pani tego tłuka!”, „Do mnie! Podniesie to! Przyniesie mi akta!” ”To kultura pracy podnieś, podaj, pozamiataj i się nie daj Boże nie wychylaj”, „Biurokracja spod znaku 12 tabelek w rozliczeniu miesięcznym po co to komu?”, „Patologia, patologia, tyle mam do powiedzenia”. Tak mówili o swojej pracy…
czytaj dalej »Rohin, numer 887 [reportaż ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Wędrzynie]
26 listopada w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie wybuchają zamieszki. Media piszą o niebywałej, nieuzasadnionej agresji migrantów. „Najbardziej agresywni cudzoziemcy wyszli przed budynek. Zaczęli skandować hasła, domagając się wypuszczenia ich, szarpali za ogrodzenie. Wybite zostały szyby w ośrodku.”- podaje TVP.info. Kilkunastu mężczyzn zbuntowało się przeciwko izolacji, stłoczeniu i braku…
czytaj dalej »Żeby ten strajk był krótki [reportaż z protestu w Solarisie]
Kiedy stanęli za zakładowym szlabanem, z flagami, jedni poważni, inni zadowoleni i pełni werwy, jakby ożyły stare obrazy, przedstawiające walczących robotników. Bo i sedno konfliktu jest stare jak system kapitalistyczny. Pracownicy Solarisa negocjowali z zarządem kilka miesięcy, domagali się podwyżek, ale byli gotowi na pewne ustępstwa. Pracodawca chciał dać jeszcze…
czytaj dalej »Jak naprawdę wygląda praca w Lisku [relacja pracownicy]
Coraz większą popularnością cieszą się sklepy internetowe o wdzięcznej nazwie “Lisek”. Liski ratują dupę osobom na kwarantannie, dowożą to, czego się zapomniało, pomogą, kiedy mamy kaca/małe dziecko/jest zimno i ciężko nam wyjść z domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak praca w Lisku wygląda. Ja wiem.
czytaj dalej »Szczyt G20: Lekarstwa na kryzys z kuchni elit (korespondencja z Rzymu)
Zmiany nadejdą, jeśli uda nam się je wymusić na ulicach i w miejscach pracy. W globalnym scenariuszu każde działanie polityczne ma potencjał. Wiedzieli o tym działacze organizacji związkowych, uczniowskich i studenckich, którzy 30 października tłumnie wyszli na rzymskie ulice w sprzeciwie wobec szczytu G20.
czytaj dalej »W Hajnówce bez zmian [reportaż]
Kukurydza dojrzała. Rolnicy na Podlasiu zaczynają zbierać plony. Od dwóch dni po sieci krąży film, na którym widać, jak rodzina ukrywająca się na polu kukurydzy ucieka przed ogromnym kombajnem.
czytaj dalej »Włochy: Strajk generalny. Precz z rządem Draghiego!
10 października w nocy we Włoszech rozpoczął się dwudniowy strajk generalny, prowadzony przez koalicję organizacji związkowych i wspierających ich działaczy lewicy. Objął pociągi, samoloty i środki komunikacji miejskiej, jak i szkoły i urzędy.
czytaj dalej »Granica [reportaż]
Dojeżdżam do Hajnówki o zmroku. Mija mnie kolumna radiowozów. Jedna, druga, trzecia, czwarta suka, a po chwili wielka wojskowa ciężarówka z plandeką. Suki migają niebiesko, w ciszy.
czytaj dalej »Dzieci z obozu w Dżeninie zostają męczennikami, więźniami lub niepełnosprawnymi
– Po latach oporu wobec „gorzkiej rzeczywistości” izraelskiej okupacji, ucieczka z więzienia dała Palestyńczykom w Dżeninie trochę nadziei – mówi dyrektor artystyczny Freedom Theater, Teatru Wolności działającego w obozie dla uchodźców.
czytaj dalej »Światy równoległe
Alternatywne rzeczywistości istnieją nie tylko w kinie czy w powieściach. Codziennie na ulicach przechodnie spieszący się do pracy lub na spotkania ze znajomymi, a kilka metrów dalej, za murami i zamkniętymi drzwiami kamienic przejętych przez czyścicieli ludzie walczą o życie i godność.
czytaj dalej »Królowa od brudasów. Co się działo w Intermarché w Olsztynie
„Kierowniczka nienawidziła ludzi. Pamiętam, jak jeden chłopak został zwolniony za wyjście do szatni”, „Naśmiewała się z otyłości, doprowadziła przez to do zwolnienia się pracownicy” – mówią byli pracownicy Intermarché w Olsztynie. Od 14 lipca ich głos jest wreszcie słyszalny. Pomógł lokalny działacz lewicy, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich i wspierająca ich…
czytaj dalej »Największa fala aresztowań palestyńskich obywateli Izraela. Widziane od środka [reportaż]
Policja miała nadzieję, że aresztowanie tysięcy palestyńskich obywateli przywróci jej kontrolę nad sytuacją. Ale efekt był odwrotny – represje wzmocniły palestyńską determinację.
czytaj dalej »Ku owcom. Jak szłam z redykiem z Białego Dunajca pod Regle.
Pasterstwo w jego tradycyjnej formie kończy się. Kwestie ekonomiczne mają tu duże znaczenie, ale nie tylko. Kiedyś mówiło się, „kto ma owce, ten ma co chce”, ale dziś ceny wełny to kilkadziesiąt groszy za kilogram w skupie.
czytaj dalej »Dziwny 1 Maja [reportaż]
Pod Pałacem Prezydenckim najlepiej słyszalna jest policja. Na jedno hasło wyskandowane przez grupę pracowników i związkowców przypada kilka komunikatów o pandemii, ograniczeniu zgromadzeń i odpowiedzialności karnej. Żeby uniknąć spisywania, ludzie chodzą z miejsca na miejsce, starają się trzymać odstępy. Zamiast pochodu, w centrum Warszawy są pierwszomajowe podchody.
czytaj dalej »Osadnicy przywieźli przyczepy i postawili je na wzgórzu…
Izrael ułatwia osadnikom przejmowanie naszej ziemi. Tymczasem Palestyńczycy, którzy mieszkają tu od pokoleń, są atakowani i eksmitowani.
czytaj dalej »Milczący budowniczy cywilizacji z kraju faraonów
Jest rześki lutowy poranek, kiedy nasz statek dobija do brzegu w Luksorze – starożytnych Tebach. Delikatny wiatr umila oglądanie z górnego pokładu, jak wraz z wschodzącym słońcem miasto po obu stronach Nilu budzi się do życia. Po zejściu z okrętu ruszamy w dalszą drogę. Mijane przez nas pełne zieleni tereny…
czytaj dalej »Czy górale pójdą za harnasiem i czy rzeczywiście Podhale śpi na pieniądzach?
Wczoraj w Zakopanem pod halą Szymaszkową odbyła się konferencja prasowa inicjatywy „Góralskie VETO”. Ponad sto osób przyszło okazać swoje wsparcie Sebastianowi Pitoniowi – liderowi ruchu, który twierdzi, że wie, jak przywrócić góralską gospodarkę na normalne tory. Jak na małe miasteczko, to naprawdę dużo. Zebrani na parkingu pod nieczynnym wyciągiem narciarskim…
czytaj dalej »Wzgórza Golan: zielona okupacja
W grudniu policja izraelska wystrzeliła gaz łzawiący i gumowe kule w kierunku setek Syryjczyków pokojowo demonstrujących przeciwko budowie farmy wiatrowej na okupowanych Wzgórzach Golan. Zielona energia, w nieodpowiednich rękach, też może być narzędziem opresji.
czytaj dalej »Francja w głowie. I z głowy, czyli rozważania o wyborach w Republice Środkowoafrykańskiej i nie tylko
Wybory w Republice Środkowoafrykańskiej, słabo zauważalne w Polsce, były jednak wydarzeniem ważnym, śledzonym z uwagą przez społeczność międzynarodową i światowe media. Ważnym, przede wszystkim, ze względu na perspektywę samego kraju, targanego niemal od uzyskania sześćdziesiąt lat temu niepodległości – ze zmienną intensywnością – wewnętrznymi konfliktami, wojnami domowymi, przewrotami i zamachami…
czytaj dalej »Niech Amazon zapłaci. O pewnym proteście przeciw wyzyskowi i dyskryminacji
Jeff Bezos dzięki pandemii koronawirusa pobił rekord, jeśli chodzi o bogactwo. W tym momencie posiada ok. 184 miliardów dolarów – od momentu wybuchu pandemii Covid-19 jego majątek wzrósł o około 50 miliardów. Za powiększaniem się majątku najbogatszego człowieka świata, nie idzie w parze poprawa warunków pracy jego pracowników. Ci nie…
czytaj dalej »
Recent Comments