Share Button

Irlandia, Portugalia, Włochy i Niemcy – w tym krajach pod koniec grudnia zamierzają przerwać pracę piloci linii lotniczych Ryanair. W każdym państwie przyczyna strajku jest inna, jednak koordynacja akcji pokazuje, że za internacjonalizacją kapitału, podąża ponadnarodowa współpraca klasy pracującej.

Samolot w barwach linii lotniczej Ryanair.
Źródło: Wikimedia

To może być jeden z największych strajków w sektorze usług lotniczych w ostatnich latach. A wszystko w ramach jednego przedsiębiorstwa. Epicentrum akcji będzie miało miejsce w Dublinie, gdzie Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów (IALPA) i związek zawodowy IMPACT zamierzają pokazać swoją siłę.  W pracy nie stawi się prawdopodobnie aż 94 proc. pilotów zrzeszonych w tych organizacjach. Jak podaje Ashley Connolly z IMPACT „spór dotyczy wygrania prawa do niezależnej reprezentacji pilotów w firmie”.

Co na to władze przewoźnika? Ryanair bagatelizuje problem i gasi społeczne niepokoje, wydając oświadczenie, w którym zapewnia, że „poradzi sobie” z niedoborami kadrowymi i z góry przeprasza klientów za niedogodności. Firma podaje dane, które stoją w sporej niezgodności z informacjami udostępnionymi przez związki. Według Ryanaira w proteście weźmie udział nie więcej niż 28 procent z 300 pilotów, którzy mieli startować z Dublina

To nie jedyne problemy irlandzkich linii. Strajk zapowiedzieli również piloci z Włoch i Niemiec, a taka możliwość jest brana pod uwagę również w Portugalii. Potwierdzają to władze przewoźnika.  „Regularnie otrzymujemy groźby akcji protestacyjnych od związków zawodowych pilotów we Włoszech czy Portugalii, a także okazjonalnie od związków zawodowych linii Aer Lingus” – czytamy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl przez Olgę Pawlonke, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanaira na Europę Środkowo-Wschodnią.

Strajk planuje niemiecki związek zawodowy pilotów Stowarzyszenie Cockpit, bojowa organizacja, mająca na koncie m.in. zwycięskie strajki w Lufthansie i Germanwings. Organizacja ta zrzesza również niemieckich pilotów Ryanaira. Celem strajku ma być zmuszenie firmy do przestrzegania obowiązujących na warunków pracy i wynagrodzeń.

Share Button

2 komentarze

  1. Pingback: Ryanair pozwoli na swobodne działanie związków? Udana mobilizacja pilotów – Portal STRAJK

  2. Anonimowy napisał:

    Chcę ostrzec przy okazji przed oszustem Jarosławem Grochem właścicielem firmy”Dom Partner” z miejscowości Skórka koło miasta Piły,opinie o firmie i jej właścicielu w poniższym linku
    https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1039534

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*