Samolot w barwach linii lotniczej Ryanair.

Irlandia, Portugalia, Włochy i Niemcy – w tym krajach pod koniec grudnia zamierzają przerwać pracę piloci linii lotniczych Ryanair. W każdym państwie przyczyna strajku jest inna, jednak koordynacja akcji pokazuje, że za internacjonalizacją kapitału, podąża ponadnarodowa współpraca klasy pracującej.

Samolot w barwach linii lotniczej Ryanair.
Źródło: Wikimedia

To może być jeden z największych strajków w sektorze usług lotniczych w ostatnich latach. A wszystko w ramach jednego przedsiębiorstwa. Epicentrum akcji będzie miało miejsce w Dublinie, gdzie Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów (IALPA) i związek zawodowy IMPACT zamierzają pokazać swoją siłę.  W pracy nie stawi się prawdopodobnie aż 94 proc. pilotów zrzeszonych w tych organizacjach. Jak podaje Ashley Connolly z IMPACT „spór dotyczy wygrania prawa do niezależnej reprezentacji pilotów w firmie”.

Co na to władze przewoźnika? Ryanair bagatelizuje problem i gasi społeczne niepokoje, wydając oświadczenie, w którym zapewnia, że „poradzi sobie” z niedoborami kadrowymi i z góry przeprasza klientów za niedogodności. Firma podaje dane, które stoją w sporej niezgodności z informacjami udostępnionymi przez związki. Według Ryanaira w proteście weźmie udział nie więcej niż 28 procent z 300 pilotów, którzy mieli startować z Dublina

To nie jedyne problemy irlandzkich linii. Strajk zapowiedzieli również piloci z Włoch i Niemiec, a taka możliwość jest brana pod uwagę również w Portugalii. Potwierdzają to władze przewoźnika.  „Regularnie otrzymujemy groźby akcji protestacyjnych od związków zawodowych pilotów we Włoszech czy Portugalii, a także okazjonalnie od związków zawodowych linii Aer Lingus” – czytamy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl przez Olgę Pawlonke, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanaira na Europę Środkowo-Wschodnią.

Strajk planuje niemiecki związek zawodowy pilotów Stowarzyszenie Cockpit, bojowa organizacja, mająca na koncie m.in. zwycięskie strajki w Lufthansie i Germanwings. Organizacja ta zrzesza również niemieckich pilotów Ryanaira. Celem strajku ma być zmuszenie firmy do przestrzegania obowiązujących na warunków pracy i wynagrodzeń.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Legalne ubezpłodnienie – posłanka Lewicy składa projekt do Sejmu

W piątek posłanka Lewicy, Wanda Nowicka, złożyła w Sejmie projekt ustawy legalizującej poz…