Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, kto zamawiał, a więc płacił, ale zostawmy to: pracownia Kantar opublikowała ciekawe ustalenia przedwyborcze.

Pracownia wskazuje, że część wyborców zmieniła swe preferencje, jak opisuje portal Gazeta.pl. Najważniejsze ustalenia są takie, że wobec wyrównanych szans obu kandydatów, nawet niewielka grupa wyborców, która opowie się za jednym lub drugim, może mieć wpływ na ostateczny wynik. Owszem, 69 proc. pozostało, jak twierdzi, przy swoich wyborach i preferencjach. Kolejnych 18 proc. zostało umocnionych w swych wyborach dzięki kampanii wyborczej. To niezły wynik. Jednak 5 proc. odpowiedziało, że choć głosowali w I turze, to na druga już nie pójdą, ponieważ ich faworyci skutecznie ich zniechęcili. A jeśli zmienią zdanie?

Dwie grupy, każda po 4 proc., są tymi, którzy mogą zadecydować o tym, kim będzie prezydent Polski. Pierwsi to ci, którzy, jak odpowiedzieli, decyzje o tym, na kogo zagłosują podejmą w ostatnim momencie, nieledwie nad urną. Można oczywiście zżymać się na niedojrzałością takich wyborców, ale to nie zmienia faktu, że ich głosy mogą mieć fundamentalne znaczenie. Obok nich stoją ci, którzy zmienili zdanie. Tez można się dziwić, jak można zmienić chęć głosowania na tak różnych, przynajmniej w sferze werbalnej, kandydatów, ale ich wybory mogą przeważyć w tę lub drugą stronę.

O niepewności do ostatniego momentu świadczy fakt, że tak jednostronnie popierająca jednego z kandydatów „Gazeta Wyborcza” dała dziś na pierwszej stronie wyniki dwóch sondaży: jeden daje wygraną Trzaskowskiemu (Kantar 46,4 : do 45,9), drugi Dudzie (IPSOS 50 : 47).

Wiele też zależy od mobilizacji tzw. twardych elektoratów. W niedziele zobaczymy, czym skończył się wyścig.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Sondaż IPSOS wydaje się bardziej wiarygodny. Kantar (dla TVN) zapewne dostał trochę odmów od zagorzałych zwolenników Dudy. Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest zatem 2-3 procentowe zwycięstwo Dudy.

  Uważam, że lepiej, aby wygrał Trzaskowski. Uliczne demonstracje przez poprzednie pięć lat, a raczej zupełna ich nieskuteczność pokazały, że jedyną przeciwwagą dla PiS jest zmiana konfiguracji politycznej. Senat z przewagą opozycji ułatwił przesunięcie terminu wyborów. Prezydent spoza PiS ułatwi oddalenie części ustaw prowadzących do dalszej monopolizacji władzy i do dyskryminacji na tle światopoglądowym. Zatem wybór – choć nie bez zastrzeżeń – jest dla mnie prosty.

 2. Doczekaliśmy się ciekawych czasów, w których funkcję w miarę wiarygodnych sondaży pełnią… zakłady bukmacherskie.

 3. głosuję na Andrzeja Dudę i Pis bo bardzo zawiodłem się na lewicy , Biedroń miał być twarzą zmian i co ?? jaki wynik po kiego Lewica przykleja się do liberałów POPIERACIE LUDZI KTÓRZY POGARDZAJĄ PROSTYM LUDEM , pracownikami zajadają się ośmiorniczkami i kawiorem w swoich rezydencjach Nie chcę Polski w której dyskryminowane są osoby niepełnosprawne , gdzie odbiera się rodzicom rozdzielając rodziny dzieci , gdzie dzieciaki głodują w szkołach , a ludzie starsi skazywani są na głodowe emerytury i brak szacunku . Chcę Polski SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNEJ a nie Kraju w którym kokietuje się BOGATYCH , nie Chcę powrotu tuska ,Tomasza lisa i III RP kraju bagna ,korupcji w którym wyrzuca się ludzi z ich mieszkań a sądy skazują ofiary przestępstw podczas gdy przestępcy balują na WOLNOŚĆ wystarczy?

  1. To niezły z Pana hipokryta, nie pozdrawiam.
   PS: TRZASK I PO DŁUGOPiS-IE

  2. @Pawel
   Rozumiem ,że pan premier nie należy do tych bogatych?Nie udawaj,że wierzyłeś w Biedronia bo ściemniasz.Jak ktoś zobaczył to nazwisko to już wiedział,że szykuje się powtórka z historii.Od dawna nie wierzyłeś w lewicę.Tak na prawdę już większość na tym forum przerzuciła się na złote a skromne .Twój „pomysł” nie jest niczym nowym.Też jestem przeciwko kokietowaniu bogatych.Tylko,że w tym celują akurat obaj kandydaci.Bezbłędnie jak Trump i Obama z dronów.Żebyś się nie przejechał na przyjacielu Dudy.Zobaczymy kto ma gorszego wuja.

  3. Paweł nie jest hipokrytą. Jego oceny są, moim zdaniem, poprawne. Po prostu uważa że PO jest gorsza od faszyzmu i ma w tym dużo racji. Wybiera, jego zdaniem, mniejsze zło jak wielu czytelników tego portalu. Trudno podnieś rękę za liberałem. Ale jak widzę po komentarzach, nie wszyscy mają z tym problem.

 4. Rafał Trzaskowski!!! To burak z warsiafkiej wioski, Rafał Trzaskowski to burak z warsiafskiej wioskii!!!!!! To śpiewałem ja, Jarząbek, trener z małopolski…………..
  Je.bać Trzaskosia!!!!!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …