Igranie z nienawiścią jako polityczną dźwignią skończyć się może tylko w jeden sposób – masowym sponiewieraniem, krzywdą albo nawet zbrodniami. Tymczasem nowy amerykański prezydent zdaje się podążać właśnie tą ścieżką. Pierwsze drastyczne efekty już się pojawiły.

Amerykańskie media donoszą o coraz bardziej niebezpiecznych rezultatach nasilającej się fali islamofobii w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej bodaj symbolicznym incydentem stał się pożar meczetu w miejscowości Victoria w stanie Teksas. Telewizja ABC, a za nią związany z tą stacją portal abc13 podał, iż spłonięcie świątyni w minioną niedzielę jest swoistą kulminacją regularnych napaści. Od kilku lat ośrodek ten zmagał się z lokalną prawicową chuliganerią; tydzień przed tą katastrofą meczet i biura znajdującego się w tym samym budynku Centrum Islamskiego zostały okradzione.

Straż pożarna została wezwana przez pracownika niedużego sklepu spożywczego zlokalizowanego na pobliskiej stacji benzynowej, który zauważył dym wydobywający się z meczetu około godz. 2 nad ranem. Pożar okazał się  gigantyczny – udało się go ugasić dopiero po czterech godzinach; budynek jest w stanie totalnej ruiny. Potwierdzili to Shahid Hashimi – dyrektor Centrum i lider lokalnej społeczności muzułmańskiej oraz szef lokalnej straży pożarnej (Victoria Fire Marshall) – Tom Leger.

Ten ostatni, w rozmowie z dziennikarzami, powiedział, że osobiście nie jest w stanie przedłożyć żadnej hipotezy co do przyczyn powstania pożaru. O pomoc w śledztwie zwrócił się o pomoc w śledztwie do stanowych służb pożarniczych (State Fire Marshal’s Office) oraz do Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych – amerykańskiej federalnej agencji rządowej, która zajmuje się tego rodzaju przestępstwami oraz czuwa nad przestrzeganiem regulacji i przepisów dotyczących tego obszaru.

A sad day in our beloved City!
Posted by Victoria Islamic Center on Saturday, January 28, 2017

Pytany o ewentualne przyczyny pożaru Hashimi odpowiadał bardzo dyplomatycznie.

– Póki co nie wiemy niczego. Nie otrzymaliśmy żadnej wskazówki, czy informacji, która mogła by posłużyć jako wyjaśnienie przyczyn pożaru. Jestem pewien, że w ciągu kilku dni będziemy w stanie podać opinii publicznej jakąś wstępną odpowiedź – powiedział imam cytowany przez portal abc13. Jednocześnie zapewnił, że świątynia zostanie odbudowana. Została już uruchomiona specjalna kampania na portalu GoFundMe.

Trump podpisał dekret o „Ochronie narodu przed wjazdem zagranicznych terrorystów do USA” (Protecting The Nation From Foreign Terrorist Entry Into The United States). Zakazuje on obywatelom Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Jemenu przyjazdu do Stanów Zjednoczonych przez co najmniej 90 dni. Niejako przy okazji, zawieszono też rozpatrywanie wszystkich wniosków o azyl uchodźczy na minimum 120 dni. Dekret wyłącza spod tego zakazu osoby przynależące do „prześladowanych grup religijnych” w tych państwach, co faktycznie czyni to zakazem obejmującym wyłącznie muzułmanów.

Reakcje te podyktowane są przede wszystkim drastycznym wzrostem zachowań kryminalnych powodowanych nienawiścią na tle rasowym, religijnym, etnicznym czy narodowościowym. Amerykańska organizacja praw człowieka Southern Poverty Law Center (w wolnym tłumaczeniu – ośrodek prawnej pomocy dla osób biednych na amerykańskim południu) opublikowała raport „Hatewatch”, cały czas aktualizowany, z którego wynika, że w USA, od czasu wyborów prezydenckich w listopadzie ubiegłego roku doszło do ponad tysiąca incydentów o takim właśnie charakterze. prowadzi monitoring tego typu zdarzeń portal Think Progress również , lecz kwalifikuje do swojego raportu w sposób o wiele bardziej restrykcyjny, doliczył się ponad 250 prawicowych ekscesów. Poza tym pożar zdarzył się nocy, a osoba, która pierwsza go zauważyła zeznała przed policją, że nie zaobserwowała żadnych anomalii w okolicach, które mogły by się stać przyczyną pożaru.

Całkiem niedawno, 7 stycznia, spłonął meczet w innej miejscowości w Teksasie – Lake Travis. Poinformowała o tym, profilująca się jako śledcza, telewizja KXAN związana ze stacją NBC.  Również na rzecz jego odbudowy prowadzona jest zbiórka.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niektórzy dziennikarze z portalu z uporem maniaka troszczą się o islamistów a przecież jak wiemy całe te zamieszki powodująe opozycja bo chodzi przede wszystkim o koryto

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…