Trwają manewry wokół działań rządu PiS przy wymiarze sprawiedliwości. Teraz swoje dokłada Komisja Europejska i to nie są żarty.

https://pixabay.com/pl/prawa-sprawiedliwości-trybunał-1063249/

Zgodnie z tym, co strajk.eu pisał niedawno, możliwe wycofanie przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zakończyło awantury związanej z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mimo tego, że polski SN może wycofać swoje pytania, teraz TSUE musi zająć się wnioskiem Komisji Europejskiej w sprawie Polski. Komisja wnioskuje o zbadanie sprawy w związku z pogwałceniem przez Polskę „zasady niezawisłości sędziów”, a ma na myśli przymusowe wysłanie na emerytury sędziów polskiego Sądu Najwyższego.

Problem polega na tym, że jak mówią portalowi Onet.pl prawnicy, gdyby TSUE orzekło na niekorzyść Polski, to nieuznanie tego orzeczenia w praktyce oznacza postawienie się poza nawiasem UE.

Na razie jednak KE chce, by Trybunał zawiesił poprzez decyzję zabezpieczającą niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym i przywrócił stan prawny sprzed jej obowiązywania. To oznacza, że cała reforma PiS pójdzie do kosza, przynajmniej na jakiś czas, ale czas odgrywa tu znaczącą rolę. Na dodatek Komisja wnioskuje o tryb przyspieszony, czyli skrócenie podjęcia decyzji do kilku miesięcy, co jest działaniem doprawdy ekspresowym jak na standardy Unii Europejskiej. Widać zatem jak ważne dla Unii jest działanie Polski w podstawowych sprawach ustrojowych.

Reprezentanci władzy szukają oczywiście jakiegoś wyjścia, opierając się na formalnych rozważania ch, ale dużego pola manewru polska strona nie ma.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa przekazała rzecznikowi dyscyplinarnemu Sądu Najwyższego „pismo obywateli” wnioskujących o ukaranie tych sędziów SN, którzy skierowali do europejskiego Trybunału pytania prejudycjalne. To oczywista próba szantażu i zastraszenia i z pewnością usztywni stanowisko Unii w konflikcie z polskim rządem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Może przestaniecie bronić…. kliki sędziowskiej?
    Najlepszym przykładembyło ostatnie (w wykonaniu wysłanej na emeryturę prezeski SN) wybronienie kolegi sędziego z dyscyplinarnej sprawy o ZWYCZAJNE SKLEPOWE ZŁODZIEJSTWO! Wg pani prezeski ,,sędzia się pomylił” i dlatego drogie kosmetyki załadował do kieszeni z pominięciem koszyka i kasy….

    No naprawdę… zastanówcie się kogo bronicie.

  2. neoliberalnej unii sie nie podoba ze u nas porzadek sie robi? no coz… zobaczycie jaki wrzask bedzie jak sie u nas wezma za wielkie korpo… bedzie pisk jak przy lapaniu mafii vatowskich i kamienicznikow przekreciarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Biskup, który krył księdza podejrzanego o pedofilię, nagrodzony przez KUL

To kolejna sprawa, wskazująca, że polski Kościół katolicki nie tylko nie uczy się na własn…