Sąd Najwyższy USA nadał gejom i lesbijkom prawo do zawierania małżeństw. Oznacza, że to wieloletnia walka środowisk równościowych została zwieńczona wielkim sukcesem. Temat ten stał się również jednym z głównych wątków kampanii wyborczej.

twitter.com/TritaParsi
twitter.com/TritaParsi

Dotychczas związki małżeńskie dla par jednopłciowych były dostępne w 37 stanach i stołecznym Dystrykcie Kolumbii. 13 stanów wciąż nie nadało swoim obywatelom takich praw. Dzisiejsza decyzja jest przełomowa. Teraz małżeństwa będą dostępne dla wszystkich obywateli w całych Stanach Zjednoczonych.

Oświadczenie uzasadniające odczytał jeden z sędziów, Anthony Kennedy: „Proszą oni o równą godność w oczach prawa. Konstytucja im to zapewnia” – tak brzmi jego fragment. Członek sądu podkreślił również, że państwo nie ma prawa wyłączać części społeczeństwa z jednej z najważniejszych instytucji społecznych.

Sprawę skomentował prezydent Barack Obama, który nazwał dzisiejszy werdykt „wielkim krokiem w naszym marszu ku równości”. Poparcie dla praw osób LGBT wyraziła również potencjalna następczyni obecnego lokatora Białego Domu, kandydatka Demokratów Hillary Clinton. „Bycie LGBT nie czyni cię gorszym człowiekiem. I dlatego prawa homoseksualistów są prawami człowieka”- powiedziała polityczka w swoim klipie wyborczym. W jej przypadku oznacza to znaczącą metamorfozę, gdyż jeszcze w 2000 roku uważała, że „małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety”.

Legalizacja małżeństw jednopłciowych została przegłosowana stosunkiem głosów 5:4. Poparcie społeczne dla tego równościowego projektu jest obecnie najwyższe w historii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Prawicowcy, którzy są przeciwni gejom, ale popierają stacjonowanie wojsk USA w Polsce powinni się domagać aby Obama nie przysyłał nam żołnierzy kochających inaczej. A nie dostosowanie się do tego wymogu będzie równoznaczne z wywołaniem nam wojny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Owacja w kanadyjskim parlamencie odbija się czkawką jej uczestnikom

Wciąż powracają echa owacji na stojąco, którą kanadyjski parlament, w obecności prezydenta…