Gdzie najlepiej się wybrać, aby zaczerpnąć świeżego powietrza? Do Trójmiasta. Mieszkańcy Gdyni i Sopotu na co dzień nie muszą nosić masek antysmogowych, bo nad ich miastami nie zalega toksyczna mgła. Na taki dobrostan składa się kilka czynników.

Sopot, ul. Grottgera / wikipedia commons

Gdynia zajęła pierwsze miejsce w rankingu metropolii o najniższym średniorocznym stężeniu pyłów PM 2.5 oraz trzecie miejsce w zestawieniu miast o najmniejszej liczbie dni ze stężeniem pyłów PM10 większym niż 50 µg/m3. Na drugiej lokacie uplasował się Sopot, który zajął miejsce na niższym stopniu podium w obu rankingach.  Oznacza to, że pomorskie miasta są najzdrowszymi dla naszych płuc miejscami w Polsce.

W całym 2016 roku w Sopocie odnotowano zaledwie trzy dni,  w których dopuszczalne stężenie pyłów PM10 w powietrzu przekroczyło normy. W Gdyni były to tylko dwa dni.  Dla porównania, w Krakowie było ich aż 165. Jak to możliwe? Duży wpływ ma położenie obu miast – na nadmorskim wybrzeżu, gdzie często wieją silne wiatry, rozpędzające szkodliwe dymy. Ale nie tylko to jest powodem.  Władze Sopotu zapewniają, że ich miasto jako pierwsze zaczęło prowadzić politykę antysmogową, polegającą na odchodzeniu od ogrzewania węglowego”.

– Przez 20 lat emisja CO, SO2 i pyłu spadło prawie o 100 proc. Stężenie jest zdecydowanie poniżej dopuszczalnego poziomu – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Widać to w porównaniu roku 2005 do obecnego, jeśli chodzi o przekroczenie PM10. Warto było podjąć te wszystkie działania, bo ich efekty są spektakularne. W Sopocie można bezpiecznie oddychać – dodaje.

Oto czołówka miast o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3:

1. Białystok – 2 dni

2. Sopot, Suwałki – 3 dni

3. Gdynia – 5 dni

4. Słupsk – 6 dni

5. Gdańsk – 9 dni

6. Piwniczna – 10 dni

7. Olsztyn – 11 dni

8. Mrągowo, Szczecin – 13 dni

Z kolei miasta o najniższym stężeniu średniorocznym pyłu PM10 (poza stacjami pozamiejskimi) to:

2. Sopot – 16.7 µg/m3

3. Szklarska Poręba – 18.3 µg/m3

4. Słupsk – 19.2 µg/m3

5. Suwałki – 19.2 µg/m3

6. Białystok – 19.8 µg/m3

7. Ożarów – 19.9 µg/m3

8. Tczew – 20.0 µg/m3

9. Gdynia – 20.7 µg/m3

10. Szczecin – 22.2 µg/m3

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To też jakiś chochoł z tą polityką antysmogową, wystarczy podjechać do Żukowa gdzie już tak nie wieje i tam zapaszek kopcenia w piecu rozchodzi się aż miło.

  2. Sopot?! Przecież Sopot od ulicy Głównej do morza to uzdrowisko (ale już w górę nie)! Gdyby nie dbali o powietrze (a i wody) to odebrano by im status uzdrowiska. Czyli i rożne z tym związane profity.
    Że Olsztyn, Mrągowo, Białystok, Suwałki? Ściana wschodnia, widać, że z dala od cywilizacji technicznej.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Węgry ustawą uderzają w społeczność LGBT. „Antyludzkie, antydziecięce, antyrodzinne prawo”

Węgry wprowadzają zakaz „promowania homoseksualizmu i zmiany płci”. Ustawę w t…