Front Narodowy, na czele którego stoi Marine Le Pen, w pierwszej turze wyborów regionalnych zwyciężyła aż w 7 okręgach. W całym kraju zebrała 29,8 proc. proc. głosów.

www.facebook.com/JMLP.officiel/photos/
www.facebook.com/JMLP.officiel/photos/

Ogółem okręgów wyborczych we Francji jest 30, Front Narodowy wygrał w co czwartym. Drugie miejsce zajęła konserwatywna partia byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego (27 proc.), a trzecie socjaliści obecnego prezydenta Francois’a Hollande’a.

To wyraźny sygnał nie tylko dla Francji, ale i dla całej Europy, że na nastrojach antyimigranckich do władzy dochodzą siły polityczne głoszące hasła nacjonalistyczne i ksenofobiczne.

– Od tej chwili, bez wątpienia, Front Narodowy jest pierwszą partią Francji – powiedziała Marine Le Pen po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów. Dodała, że na jej partię oddali głos „patrioci”, którzy dokonali „jasnego wyboru, alternatywy słabnącego systemu”.

O wszystkim zadecyduje druga tura, podczas której ostatecznie będzie wiadomo, ile Francuzów zaufa szefowej Frontu Narodowego. Jeżeli umocni ona swoją pozycję, to nie będzie siły politycznej, zdolnej się jej przeciwstawić. Tym bardziej, że Sarkozy kategorycznie wykluczył możliwość zawarcia koalicji z partią socjalistyczną Francois Hollande’a w celu powstrzymania skrajnej prawicy, jak to miało miejsce kilka lat wcześniej. To z kolei oznacza, że Le Pen będzie znacznie bliżej zwycięstwa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich  W tej sytuacji socjaliści zadecydowali o wycofaniu swoich kandydatów przynajmniej w dwóch okręgach, przeprowadzając tym samym tzw. blokadę republikańską, aby choć w taki sposób utrudnić FN zwycięstwo. To jednak może okazać się za mało, by powstrzymać skrajną prawicę w pochodzie po władzę.

Zwycięstwo w tych wyborach i całkiem realna wygrana Marine Le Pen w wyborach prezydenckich oznaczają gwałtowny zwrot Francji na prawo i pogorszenie relacji tego kraju z Unią Europejską, szczególnie w polityce zagranicznej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Wzrost poparcia dla skrajnej prawicy jest wprost proporcjonalny do poparcia lewicy dla przyjmowania bez weryfikacji „imigrantów”. W efekcie mamy już coś takiego:
  http://motherboard.vice.com/read/after-paris-attacks-proposed-french-law-would-block-tor-and-forbid-free-wi-fi (czyli kolejny krok ku cenzurze)
  i takiego:
  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-panstwo-islamskie/newsy/news-dzihadysci-przemycili-do-europy-bron-masowego-razenia,nId,1934128
  Nie jest to pierwszy przypadek tego straszenia,o wcześniejszych nadużyciach sami pisaliście:
  http://strajk.eu/paryz-brutalna-pacyfikacja-protestow-podczas-szczytu-klimatycznego/
  A wcześniej wspominały i mainstreamowe media:
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/dzialacze-ekologiczni-we-francji-zatrzymani-w-areszcie-domowym,598448.html

  Okazuje się więc,że „lewica” okazała się w praktyce akuszerką rodzącego się na naszych oczach Korpo-faszyzmu. Z dwojga złego lepszy (ale tylko chwilowo i tylko odrobinę) Front Narodowy czy NOP jak Faszyzm Korporacyjny obecnych „elit”.

 2. tak na szybko czy ktoś może mi podać przykład prawicy? Bo zauważam że obojętnie o jakiej by dziennikarze nie pisali/mówili to zawsze pojawiają się słowa skrajna, ekstremalna, nacjonalistyczna, faszystowska. Czy gdzieś jest prawica o której mówi się tylko prawica?

  1. Zdaje się, że jedyną prawicą, która nie ma charakteru skrajnego jest ta, po której zasiadł Jezus Chrystus. Lecz i nawet ona może budzić wątpliwości (jako pewna ekstrema) jeśli przeczytać Objawienie Św. Jana :).

 3. Jak już niestety dojdą do władzy na poziomie centralnym to może zablokują chociaż TTIP. Fakty są takie, że wyborcy FN to nie tylko szowiniści i ludzie o poglądach ksenofobicznych. Wielu wyborców to zlaicyzowana emigracja w tym z Afryki i klasa robotnicza, która poczuła się zdradzona przez lewicę i jest coraz biedniejsza. Remedium może być fakt, iż FN będzie ponosił koszty rządzenia, socjaliści powinni z większą uwagą dbać o laickość republiki. Nie mam wątpliwości, że asymilacja ludności napływowej nie odbywa się zgodnie z pierwotnymi założeniami. Nie przebiła się w debacie publicznej oferta socjalna lewicy, hasła którymi niegdyś posługiwali się komuniści np nacjonalizacja banków przejął Font Narodowy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

ONZ alarmuje: 20 proc. żywności się marnuje. A w USA policja ochrania śmietniki przy supermarketach

Raport „Waste Index” pokazuje jak niesprawiedliwa jest kapitalistyczna alokacj…