W rocznice ataku wojsk hitlerowskich na Polskę ulicami największego śląskiego miasta przejdzie demonstracja środowisk anarchistycznych. Organizatorzy chcą przypomnieć, że zbrodniczy jest każdy nacjonalizm, nie tylko niemiecki.

Demonstracja antyfaszystowska 1 września przejdzie ulicami Katowic / antyfaszystowskitorun.files.wordpress.com

Anarchiści nie chcą oddawać ulic organizacjom skrajnej prawicy. Marsz Antyfaszystowski, którzy rozpocznie się 1 września o godz. 16:30 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach był zapowiadany od kilku miesięcy. Organizatorami jest kilka grup z różnych miast, m.in. Anarchistyczne Kielce, ZSP Dolny Śląsk czy słynna Antifa Jaworzno.

Organizatorzy stawiają sobie za cel ukazanie fundamentalnego kłamstwa zawartego w opowieści o polskim nacjonalizmie. „Nie damy się nabrać na kłamliwe słowa o »miłości ojczyzny«. Ci sami ludzie, którzy rzekomo ją kochają, nawołują do przemocy w stosunku do ludzi nie pasujących ich wizji totalitarnego świata – uciekających przed wojną, mających inny kolor skóry, homoseksualistów i lewicowych działaczy społecznych” – czytamy w opisie wydarzenia.

Anarchiści stawiają sprawę jasno – chcą aby data 1 września stała się dniem refleksji nad zbrodniami ideologii nacjonalizmu. „Chcemy przypomnieć, że do tej największej w dziejach masakry nie doszłoby, gdyby nie działalność ludzi owładniętych rządzą nienawiści kierujących się ideologią faszystowską, której istotnym składnikiem był nacjonalizm. Krwawa dyktatura nazistowska, która kierowała się zasadą czystości rasowej i patologicznie rozumianym patriotyzmem w postaci nacjonalizmu, doprowadził do planowej eksterminacji milionów osób uznawanych za »antropologicznie gorszych« – Żydów, Słowian i Romów.”

W manifeście znajdujemy się jasne wskazanie na grupy odpowiedzialne za propagowanie nienawiści i przemocy. „Organizacje takie jak Obóz Narodowo Radykalny, czy Młodzież Wszechpolska, żerują na strachu niedoinformowanego społeczeństwa, stosując infantylną propagandę pogardy w stosunku do uchodźców i osób o innych poglądach politycznych. Podsycana nienawiść znajduje ujście na ulicy, od zeszłego roku lawinowo zwiększyła się w Polsce ilość napadów na tle rasistowskim. Nie godzimy się na to! Dla nas Polska do kraj dla wszystkich, społeczeństwo otwarte bez ultraprawicowego jadu i religijnego fanatyzmu. Uczcijmy więc ofiary II wojny światowej, walczmy o świat bez uprzedzeń i dążmy do tego, aby nigdy już nie doszło do kolejnego ludobójstwa” – akcentują anarchiści.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…