Ten film powstały w ramach #hot16challenge2 to nie tylko odpowiedź na klip posła Konfederacji, któremu marzyło się mordowanie socjalistów. To jedno z najmocniejszych oskarżeń pod adresem kapitalistycznej niesprawiedliwości i wyzysku, jakie w tym roku wybrzmiało w polskiej przestrzeni publicznej.

– Siemanko, tu jedyny prawdziwy wieśniak w tym challenge’u – tak zaczyna się trwające minutę i 37 sekund nagranie, a potem jest już tylko mocniej. Rapuje Piguła, czyli Paweł Czekała, autor tekstów i gitarzysta punk rockowej grupy The Analogs, zespołu, który zawsze podkreślał lewicowe korzenie wykonywanego gatunku muzycznego, niósł antyfaszystowskie i krytyczne wobec kapitalizmu przesłanie.

„Gdybyś do mnie machał swoim scyzorykiem/szukałbyś go potem głęboko w odbycie/Szkoda, że nie mówisz tego, patrząc w oczy/Takim jak ja ludziom, mającym już dosyć/Pasożytów, którzy żyją za pieniądze, które najbiedniejszym zabierają rządy” – tak odpowiada Piguła na nagranie „politycznej mendy”. Następnie przypomina o przeznaczaniu pieniędzy z podatków na wojsko, policję i Kościół, zamiast na szpitale i szkoły, na czym tracą najsłabsi: najbiedniejsi i chorzy. „Wyzysk i cierpienie są dla ciebie świetne/Bo nie żyłeś nigdy w robotniczym gettcie/Wspierasz kapitalizm, czyli niewolnictwo/Korporacje, banki, które niszczą wszystko” – oskarża Piguła, który sam na Facebooku pisze o sobie: „100% lewak”.

Każdy, kto wie, jak wygląda życie, olewa skrajną prawicę – stwierdza pod koniec klipu wykonawca. Wreszcie radzi temu, dla którego „ten ma większe prawa, kto ma więcej szmalu”, by „zamknął mordę”. Może być to zwrot do Korwina, ale można też odczytywać cały klip szerzej. Wszak zwolenników darwinizmu społecznego na polskiej scenie politycznej jest więcej.

Czekamy na podobnie antykapitalistyczny przekaz w wykonaniu lewicowych polityków. To byłaby prawdziwa odpowiedź na obecny – kolejny – kryzys całego systemu.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ostatnio napisałem komentarz dotyczący braku wzmianki o pewnych o dyskusjach z lewicowymi dziennikarzami, o których informuje się na Facebooku. Mój komentarz został usunięty. Proszę więc podać, jakie są zasady informowania na liście wiadomości, ponieważ wydawało mi się, że jest to samo, co na Facebooku.

  1. No, w końcu się pokazał. Ale pytanie pozostało bez odpowiedzi.

 2. „Czekamy na podobnie antykapitalistyczny przekaz w wykonaniu lewicowych polityków….”

  W takim razie, dlaczego na stronie nie ma żadnej wzmianki o debacie radiowej redaktora Bojana Stanisławskiego z antykapitalistą, youtuberem Michałem Nowickim na temat lewicowych mediów, choć jest ona ns facebooku?

 3. To rapowanie podsunęło mi pomysł jak rozwiązać problem z wyborami prezydenckimi:
  Niech wszyscy kandydaci się zejdą w studiu telewizyjnym i każdy po kolei zarapuje coś na freestyle’u o sobie i swoim programie politycznym, kto najlepiej zarapuje zostaje Prezydentem RP.
  Co sądzicie? :)

  1. A ty znowu lobbujesz za Dudą? :D :D :D
   Tak długo, póki o wartości kandydata będzie stanowił jego program i umiejętność przedstawiania go, Duda jest jedyny. Myślę że takie zawody w studiu telewizyjnym powinny dotyczyć np. płaczu na zawołanie albo innych głupot, to wtedy Duda leży :) :) :)

 4. „Rage Against The Korwin”

  „Hardcore, którego potrzebujemy, ale na którego nie zasługujemy…” ;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …