Ludzkość jest zbyt ekspansywna, narażając tym samym podstawy własnej egzystencji – wynika z najnowszego opracowania WWF. Między 1970 i 2012 rokiem o 60 procent zmniejszyły się populacje ponad 14 tys. zbadanych gatunków kręgowców.

Raport WHO przedstawia niepokojące dane / youtube.com
Człowiek jest największym zagrożeniem dla innych gatunków/ youtube.com

Raport „Living Planet Report 2016” ekologów z Word Wide Fund for Nature stwierdza, że zużycie rocznych zasobów naturalnych przekracza potencjał biologiczny naszej planety, o co najmniej pół raza. Sytuacja ta powoduje nieodwracalne w skutkach zmiany. W ciągu 42 lat ubyło 81 procent ryb słodkowodnych. Populacja gatunków zwierząt żyjących na lądzie zmniejszyła się w tym czasie o 38 procent.

Głównym powodem dramatycznych przemian na ziemskim globie jest gwałtowne kurczenie się siedlisk naturalnych zwierząt i ptactwa oraz zachodzące w nich niekorzystne przeobrażenia. Winny temu jest rosnący popyt na zasoby naturalne. W ostatnich 25 latach doprowadzono do zniszczenia 2,39 mln kilometrów kwadratowych naturalnych obszarów leśnych. To ponad 7 razy więcej od powierzchni Polski.
Drugim z powodów wymierania zwierząt jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz zmiany klimatyczne. Głównymi winowajcami są kraje wysoko uprzemysłowione. Tylko dla produkcji mięsa wykorzystano 2 mln ha w Ameryce Płd. pod uprawę soi. 400 tys. hektarów w Indonezji i Malezji wykorzystano do produkcji oleju palmowego dla przemysłu kosmetycznego, biopaliwa, żywności, pasz oraz środków czystości. I to tylko tych, które trafiły do Niemiec.
Kurczy się różnorodność biologiczna. Tylko, w zdawałoby się ekologicznych Niemczech, zagrożone jest niemal 30 procent z 32 tys. gatunków zwierząt, roślin i grzybów, a 5,6 procent wyginęło.

Obliczenia ekspertów, pokazują, że jeśli ludzkość będzie żyć nadal na obecnym poziomie, to w 2030 r., by zaspokoić roczne zapotrzebowanie na żywność, wodę i energię, potrzeba będzie zasobów nie jednej, lecz dwóch kul ziemskich.
Raport WWF o stanie ekologicznym naszej planety przygotowywany jest wspólnie z organizacjami Global Footprint Network oraz Zoological Society w Londynie i jest przedstawiany co dwa lata.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…