Abdul Quader Azizi jest prawdopodobnie najstarszym obecnie uchodźcą w Europie. Urodził się w Afganistanie w roku 1905. Po drodze do miasta Passau w Bawarii wraz ze swoją rodziną przemierzył kilkanaście krajów i dwa kontynenty.

Najstarszy uchodźca z córką / twitter.com
Najstarszy uchodźca z córką / twitter.com

– Nie wiemy czy pan Azizi ma naprawdę 110 lat, jak wynika z jego dokumentów, ale nawet jeśli ma 90, to jego historia jest czymś niezwykłym – powiedział dziennikarzom Werner Straubinger, rzecznik policji federalnej.

Najstarszy uchodźca pochodzi z prowincji Baghlan, w której obecnie toczą się walki pomiędzy talibami a wojskami rządowymi. Zdecydował się opuścić swój dom po tym, jak islamiści zamordowali jego trzech synów. Długą drogę do Europy przemierzył wraz ze swoją czteropokoleniową rodziną. Podczas wędrówki poruszał się samodzielnie, korzystając jedynie z doraźnej pomocy otaczających go synów, wnuków i prawnuków. – Dobrze, że to już koniec. Jesteśmy szczęśliwi, że tu dotarliśmy – powiedziała stacji Bayerische Rundfunk jego 60-letnia córka.

Pan Azizi po przekroczeniu granicy z Austrią został dokładnie przebadany przez lekarzy, którzy stwierdzili, że niedosłyszący i niedowidzący staruszek jest w „stosunkowo dobrej kondycji”. Teraz wraz z rodziną zamieszka w jednym z ośrodków dla uchodźców w Hesji.

Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) tylko w tym roku do Niemiec przybędzie ok. 800 tys. uchodźców. Afgańczycy stanowią ok. 13 proc. wszystkich uciekinierów, którzy przemierzają wody Morza Śródziemnego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dziadek pewnie ma z 10 synów , 50 wnuków , 250 prawnuków i 1250 praprawnuków. I wszyscy mają teraz prawo przyjechać do Europy w ramach łączenia rodziny. Gratuluję i życzę powidzenia na nowej drodze życia.

    1. Przypomniała mi się historia biblijnego staruszka Jakuba, który przybył do Egiptu z siedemdziesięcioma sześcioma osobami, nie licząc synowych. Ciekawe, czy los dzisiejszych imigrantów będzie podobny do tego, który spotkał Hebrajczyków?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…