Odlewnia Żeliwa w Zawierciu zastrajkuje. Spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac trwa od września ubiegłego roku, w dniach 17-18 stycznia pracownicy zdecydowali, że chcą strajkować.

fot. Wikimedia Commons

W referendum strajkowym wzięło udział 353 członków załogi z 555 uprawnionych do głosowania. 305 opowiedziało się za strajkiem. Od września 2016 r. domagają się, by podniesiono ich wynagrodzenie. Chcą, by zatrudnienia na stanowiskach robotniczych i w systemie akordowym dostawali za godzinę o 2,5 zł brutto więcej. Pracujący na stanowiskach nierobotniczych mieliby natomiast dostać po 400 zł brutto więcej. Obecnie większość pracowników Odlewni Żeliwa zarabia nie więcej niż 2300 zł brutto.

Kierownictwo zakładu zgodziło się zaledwie na podwyżkę w wysokości… 50 gr lub 1 zł brutto i to nawet nie dla wszystkich zatrudnionych. Weszła ona w życie z początkiem 2017 r., po czterech miesiącach sporu zbiorowego. – Ludzie pokazali, że popierają nasze postulaty, i są gotowi walczyć o podwyżki – skomentował Witold Siwek, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Związkowiec powiedział, że strajku może nie być, jeśli zarząd zgodzi się na nowo negocjować o podwyżkach. Jeśli tak się nie stanie, w środę 25 stycznia związki zawodowe działające w Odlewni Żeliwa zdecydują, w jakiej formie i kiedy rozpocznie się strajk.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nareszcie Ktoś wziął się za tą głodową stawkę!! POPIERAM w 100% postulaty!! Niech Prezes przeżyje za stawkę które są proponowane nowo zatrudnionym!! A nie wspomnę o DOŚWIADCZONEJ załodze, która tak naprawdę utrzymuje produkcję i zakład. Kilka słów miejmy nadzieje ze już dla byłego Prezesa ? Odlewni Żeliwa w Zawierciu.

    „Menedżerowie, którzy nie posiądą odpowiednich kompetencji interpersonalnych, stanowić będą hamulec postępu, a drogę transformacji uczynią długą i wyboistą, zaś zarządzane przez nich firmy nie spełnią oczekiwań organizacji XXI wieku.”

    Tak sądzę Panie Prezesie Czas opuścić OŻZ S.A

    Pozdrawiam ZAŁOGĘ I TRZYMAM KCIUKI ?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…