Tym razem padło na partię Zielonych. Za wykorzystanie symbolu Polski Walczącej z lekkimi zmianami, trójka jej działaczy stanie przed sądem.

www.flickr.com/photos/lplewnia/

Powodem, dla którego polski wymiar sprawiedliwości zajmie się aktywistami Zielonych, jest demonstracja sprzed roku. Podczas Parady Równości trójka oskarżonych niosła transparent ze wspomnianym symbolem Polski Walczącej z dorysowanymi na końcu ramion kotwicy symbolami płci. Środowiska prawicowe, które nie przepuszczą żadnej okazji, by poczytać za obrazę wszystko, co nie zgadza się z ich wizją świata, wezwały do ukarania demonstrujących. Dwa dni temu otrzymali wezwanie do sądu.

Sąd stanie przed niełatwym zadaniem określenia czy i na ile drobne zmiany, dokonane przez Zielonych są obraza symbolu, chronionego przez prawo i jeżeli tak, to jaką karę wymierzyć. Wyrok wiele powie o poziomie wolności słowa w Polsce.

Warto przy okazji pamiętać, że człowiekiem, który otworzył drzwi do cenzurowania takich zachowań był nie kto inny, jak prezydent Bronisław Komorowski, który w lipcu 2014 roku podpisał ustawę o Ochronie Znaku Polski Walczącej. Powiedział wtedy:

– W wigilię rocznicy powstania warszawskiego możemy cieszyć się tym, iż ten znak, tak ważny dla Polski walczącej i Polski cieszącej się także z wolności zostanie w sposób szczególny objęty ochroną prawną.

Od tego czasu w Polsce co najmniej dwukrotnie przed sądem stawali ludzie, którzy jakoby naruszyli ten przepis. Raz skończyło się uniewinnieniem, a raz skazano kobietę, uczestniczkę Czarnego Protestu w Kielcach,  na 2 tysiące złotych grzywny.
Sąd odbędzie się 2 sierpnia w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście o godzinie 9:00 Partia Zielonych będzie pikietować gmach sądu. Można mieć nadzieję, że przyłączą się do nich wszyscy, którzy z zasady są przeciw ograniczaniu wolności słowa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I bardzo dobrze niech się nauczą ,że znak Polski Walczącej należy szanować. Ucieszę sie jak ich zamkną na długo

    1. A ciebie trzeba zamknąć, bo nielegalnie nosisz imię Najsłynniejszego z Pierwszych Premierów III Rzeczypospolitej, która takie bzdury sankcjonuje. Comprendo?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Nowa Zelandia zmieni nazwę, a Barbados wypowie posłuszeństwo królowej brytyjskiej? „Czas pogrzebać kolonialną przeszłość”

W ostatnich dniach na dwóch przeciwległych krańcach kuli ziemskiej miały miejsce dwa wydar…