Szef MSW Niemiec Horst Seehofer (CSU) potwierdził we wtorek, że dopóki on pełni funkcję ministra, Republika Federalna nie ściągnie do siebie żadnych dodatkowych uchodźców ponad ustalone kwoty. Tymczasem Komisja Europejska i niemiecka lewica oraz Zieloni apelują o reakcję, bo ludzie koczujących w obozach na greckich wyspach znajdują się w coraz bardziej dramatycznym położeniu.

Obozy są przepełnione. Na jedno miejsce przypada 6-8 osób. Z tego powodu obok oficjalnych kwaterunków tworzą się slumsy. Mieszkańcy to w dużej mierze Syryjczycy i Afgańczycy, ale też obywatele Iraku czy Konga.  Mieszkają w fatalnych warunkach, prowizoryczne schronienia nie zapewniają dostatecznej ochrony przed zimową pogodą. Panuje chłód i wilgoć. Obozowiska toną w błocie i śmieciach, ponieważ poza pojedynczymi punktami nie są one zbierane

A zima jeszcze pogarsza warunki na Chios i innych wyspach. Zimno zwiększa ryzyko chorób, szczególnie w nieogrzanych, lichych namiotach. Z drugiej strony próby gotowania czy ogrzewania ogniskami czy piecykami grożą poparzeniami, a nawet wybuchem pożarów. We wrześniu jedna osoba zginęła w pożarze obozie na wyspie Lesbos. Działające na miejscu organizacje zwracają uwagę, że kryzys humanitarny nie jest tam zaskoczeniem – sytuacja jest przewidywalna, pogarsza się w każdą zimę i można jej uniknąć.

Wczoraj Komisja Europejska ponowiła swój apel do Niemiec i innych państw unijnych, by okazały solidarność i przyjęły do siebie nieletnich migrantów  przebywających bez opieki dorosłych w przepełnionych obozach dla uchodźców w Grecji. Zaznaczyła, że większość z nich stanowią nie dzieci, tylko młodociani.

Jak podaje National Centre for Social Solidarity dla tych ponad 5000 nieletnich istnieje w obozach dla uchodźców tylko 2216 odpowiednich miejsc. Brakuje zatem blisko 3000 miejsc.

Dwa tygodnie temu podobny apel wygłosił szef niemieckich Zielonych Robert Habeck, który wystąpił z postulatem,  by sprowadzić do kraju cztery tysiące dzieci z greckich wysp. Odezwa spotkała się jednak z odmową rządu za sprawą Horsta Seehofera, lidera sojuszniczki CDU – bawarskiej CSU – partii zdecydowanie bardziej konserwatywnej, a obecnie zagrożonej przez prawicowych radykałów z Alternatywy dla Niemiec, co wpływa na zaostrzenie jej stanowisk w sprawie migrantów.

Seehofera skrytykował też premier Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD): – Nie możemy dłużej przyglądać się bezczynnie tej nędzy – powiedział berlińskiemu dziennikowi „Der Tagesspiegel”.  Polityk mówił o oczywistych działaniach, które jawią się jako konieczność i które „jesteśmy winni sobie samym i naszym wartościom”. Gotowość do przyjęcia nieletnich uchodźców zasygnalizowały też Berlin i Turyngia.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hm, a czemu nie ciepły i bliski im językowo i kulturowo Egipt? No chociaż Arabia Saudyjska? Albo Sudan? Nie mówię że mała Tunezja, ale np. też w Libii by starczyło miejsca dla wszystkich. I by byli wśród swoich.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Końcowy komunikat po szczycie NATO: Rosja i Chiny źródłami zagrożeń

NATO wprost wskazuje Chiny jako swojego przeciwnika w komunikacie wydanym po szczycie, jak…