Barbara Nowacka oficjalnie kandydatką na premiera. Kołodko, Broniarz, Środa popierają Nowacką. Czy to pomoże ZL wejść do parlamentu?

www.facebook.com/photo.php
www.facebook.com/photo.php

To była trzecia konwencja ZL przed wyborami. Barbara Nowacka w sowim przemówieniu mówiła o walce o nowy kształt demokracji i obiecywała upomnienie się o dyskryminowanych. Pewna nowością dla tej formacji, którą główną siła jest SLD i TR było przekonywanie, że ZL będzie siłą, która dla odmiany  „upomni się o najsłabszych”, choć przede wszystkim zwracano uwagę na dyskryminowanych ze względu na płeć, wiek lub orientację seksualną.

Nowacka mówiła też, że w Sejmie będą siła, która konsekwentnie upomni się o lewicowe ideały i będzie bronić tych, którzy czują się skrzywdzeni przez system i państwo. Liderka kampanii wyborczej ZL twierdziła, że to jest właśnie zadanie dla lewicy.

Poza słowami, które można w kampanii wyborczej wypowiadać bez żadnych konsekwencji, ZL może pochwalić się konkretami. Poparcie ze strony Grzegorza Kołodki, Magdaleny Środy i Sławomira Broniarza, przewodniczącego nauczycielskiego związku zawodowego to atuty, których nie należy lekceważyć. Nowacką poparł też Włodzimierz Cimoszewicz, składając jednocześnie ważną deklarację, że odchodzi z polityki. Miłym zwieńczeniem jego kariery było wezwanie do pokolenia 50 latków w ZL, by ustąpili miejsca młodym, a także apel o jak najszersze zjednoczenie się polskiej lewicy.

Na konwencji nie było Leszka Millera, zajętego kampanią wyborczą w swoim okręgu.

Niezależnie od wielu krytycznych uwag pod adresem formacji, prowadzonej przez Barbarę Nowacką, należy zwrócić uwagę na sondaże, które obecnie dają jej od 8 do 13 proc głosów, co dałoby jej trzecią pozycję w polskim parlamencie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ja nie życzę źle ZL, jednak mam smutną refleksję.

  Otóż w artykule wraża się nadzieję na „sukces”. A jak ten sukces jest rozumiany? Jako kilkanaście miejsc w Parlamencie…

  Jeżeli tak rozumie się sukces to ostatnie dwudziestopięciolecie jest pasmem sukcesów Lewicy.

  A co ludzie pracy z tego mieli? Co? nie słyszę….

  Będą się upominać? W kilkanaście osób? Ale przecież były czasy gdy SLD było sejmową „potęgą”, mogło się upominać razem z Samoobroną? Przykry zapach ze wsi przeszkadzał?

  A potem z Palikotem po jego spektakularnym sukcesie? Co tutaj przeszkadzało się upominać?

  No i nie da się zapomnieć że dwukrotnie SLD sprawowało władzę. Nie musiało się upominać, mogło działać.

  Powrócę do głównej myśli, nie życzę im źle, niech odniosą ten swój „sukces”. Ostatecznie tym razem ja nie będę ich utrzymywał. Moja praca i podatki wspierają już inny kraj. Nie dlatego że tak chcę a że nie miałem innego wyjścia. Szkoda.

  Czasy się zmieniają, ja się starzeję i przestaję nadążać. Ciągle jeszcze hołduję przestarzałym najwyraźniej poglądom że sukces w polityce to zwycięstwo sprawy a nie stołki. Nowoczesna, Zjednoczona Lewica ma jednak inną, nowoczesną miarę sukcesu.

  Niech im się wiedzie…

  1. Szanowny Panie, biorąc pod uwagę chociażby sondaże z czerwca czy lipca to 8-12% bo na tyle realnie oceniam mozliwości tej koalicji to ogromny sukces.
   Gdy SLD rządziło zarówno w latach 90 jak i na początku XXI wieku za każdym razem zostawiało państwo w stanie lepszym niż je zastało i to jest fakt!
   Straszenie Millerem i Palikotem to nonsens, gdy sie spojrzy na postaci wyłaniające z innych partii pokroju Macierewicza, Pawłowicz, Gowina(PIS) czy Niesiołowskiego, Radziszewskiej, Pitery(PO)-oszołomstwo, fanatyzm i pospolita głupota.
   A jeśli chodzi o upominanie się to zarówno Palikot jak i Miller i ich partie się upominały-ich projekty zostawały albo odrzucane albo zamrożone przez marszałków sejmu PO. I to też są fakty, o których Pan nie wie, albo wiedzieć nie chce. Łatwiej pieprzyć głupoty wynikające z niewiedzy bądź niechęci niż opierać się na faktach! Nieprawdą jest także, że Nowacka występuje wyłącznie w obronie mniejszości seksualnych. Przecież ona mówi przede wszystkim o pracy i płacy, edukacji, nauce i kulturze. Mniejszościom seksualnym poświęciła kilka sekund w swych dwóch wystąpieniach na konwencjach. Ale najpierw trzeba wysłuchać tych wystąpień, żeby o tym wiedzieć!

 2. Sytuacja na świecie jest taka, że te wybory to albo koniec albo początek. Lewicy w Polsce, oczywiście.
  Ja pójdę głosować na Zlew po raz pierwszy od 15 lat. A wy se róbcie jak chcecie.

 3. Warto przytoczyć pełne wystąpienie Barbary Nowackiej. Wyraźnie i słusznie postawiła akcent na problematykę społeczną i gospodarczą, gdyż to ona decyduje o przyszłości narodu i kraju. Potrzeba wyraźnego wskazania, jakie są wartości i żądania lewicy i czym różni się od prawicowych PiS i PO. W tym kraju, jak eufemistycznie wyraża się od dziesiątek lat wiele ofiar ucisku wszelakiego, nie jest ważne bzykanie kogo z kim, gdyż sprawy obyczajowe nijak mają się do bytu ludu pracującego miast i wsi. Najbardziej postępowym obyczajowo był dwór francuskich Ludwików, którego nie dosiegaja postępowcy z Kalifornii, a jednak padł pod naporm kobiet, które zamiast ciasteczek, szukały chleba. Zatem słusznie postawić sprawę z pozycji klasowych, dając gwarancję swobód obyczajowych. Zwolenników tych ostatnich zachęcam do peregrynacji alejami JP II w Warszawie, gdzie symbolicznie, od skrzyżowania z aleja Solidarności natrafią na ulubione przybytki wolności. Jednak jakoś nie widać tam ludu szukającego pracy. Zatem wracajmy z programem dla zatrudnionych i poszukujących pracę. Lewica powinna podnieść jako sztandarową sprawę przywrócenia wywalczonego tuż po odrodzeniu Niepodleglej Polski ośmiogodzinnego dnia pracy. To wstyd i hańba, że nasi parlamentarzyści, w tym również SLD, nie byli skuteczni w walce o prawa pracujących. Być może nareszcie to się zmieni.

 4. Nie wszystko mi się kojarzy z gejami ale tzw lewica jak najbardziej. Zdjęcie pani Nowackiej które jest ilustracją artukułu z czym innym może mi się kojarzyć jeśli jest pomalowane na gejowskie kolory? Nowy wspólnik Millera, właściciel fabryki wódki, ponoć filozof , aktywny obrońca gejów z czym ma mi się innym kojarzyć jeśli nie gejami? Niedoszły kandydat/ka na lewicowego prezydent(kę)a z czym ma mi się kojarzyć? Z ruchem robotniczym niby? Tak , Strajk osiągnął propagandowy sukces – lewica kojarzy mi się tylko z gejami a nie z ruchem robotniczym. O to przecież chodziło , prawda?

  1. Szanowny Panie. Zjawisko pogodowe zwane tęczą istniało już w czasach dinozaurów a nawet wcześniej. Nie mów Pan, że jak Pan za oknem widzisz tęczę to też Panu przed oczyma stają nagie gieje.

   Portal strajk.eu pisze o dwóch tzw. partiach lewicowych, które zarejestrowały listy. Jeśli się Panu te partie nie podobaja to stwórz Pan swoją własną wolną od spraw obyczajowych. Jest w internecie wiele stron ortodoksyjnie lewackich, które zarzucają obu partiom tzw. lewicowym wiele innych rzeczy. Akurat sprawy obyczajowe to nie są zarzuty największego i najważniejszego kalibru. Nikt Pana nie zmusza do głosowania na te partie. Mnie tez nikt nie zmusza. Nie wiem czy w ogóle pójdę na wybory. A komentuje sobie artykuły tutaj bo akurat nie mam nic lepszego do roboty.

  2. Czy Miller kończy tego nie wie nikt, chociaż od dziesięciolecia wielu opowiada o jego końcu.
   Poza tym jako mężczyzna osiągnął już w swoim życiu szczyty niedostępne dla „mędrców” prezentujących swoje poglądy pod artykułami w gazetach internetowych, takich jak Strajk.eu. Do tej ostatniej kategorii zaliczam również siebie, żeby nie było, że to atak.;)

  3. Miller kończy choćby z racji wieku, ma już 69 lat . Można bez końca pewnie dyskutować o osiągnięciach Millera ale po co? Dla pracujących ludzi zrobił niewiele. Tego że robił laskę Amerykanom do lewicowych osiągnięć bym nie zaliczył raczej.

  4. Pochodzę ze wsi Tęcza. Tęczy składającej się z siedmiu barw używają u nas córki najbogatszych gospodarzy. Wieści gminna niesie, że ma to coś wspólnego z masonerią. Natomiast gospodarze biedniejsi używają tego symbolu jako symbolu nowej ery, nadziei i socjalnych zmian. A co do tęczy środowisk giejowskich to różne kolory na fladze reprezentują różnorodność środowiska giejowskiego. Jako, że nasze społeczeństwo ewoluuje to możliwe, że z czasem do tęczy giejowskiej dołączy kolor siódmy.

   PS. Redaktorze WM nie mieliście zdjęcia Baśki bez filtra? Nie bulwersujcie elektoratu.

 5. Czy tęczowe zdjęcie oznacza że Miller razem z Palikotem zostali gejami i planują jakąś wspólną przyszłość? Czy to dalszy ciąg dyskredytowania słowa „lewica”?

  1. Panu szanownemu się wszystko z giejami kojarzy. Nawet białogłowa Barbarą zwana. Takie skojarzenia są niezdrowe. Radzę iść do lekarza. Bo jak gadają kumy po wsiach: „głodnemu chleb na myśli”. A Miller to żaden giej tylko prawdziwy samiec alfa, czyli taki Maxi Kaz, co to z inną białogłową, Madzią zwaną, zadał się tylko jeden raz. A Palikot to filozof podobno zakochany w sobie. Czyli taki giej lustrzany. Ale to słowa poprzedniej żony. A poprzednie żony zazwyczaj są wredne.

  2. @ja jako były,bo to jest lewacki homofob czyli elektorat PIS’u.Próba rozmowy z nim o lewicy w tym kraju(w którym nota bene nie mieszka) sprowadza się tylko do doopy Zdzicha i Waldka. On nie pojmuje, że współczesna lewica to obrona „praw człowieka”, którym zarówno jest robotnik jak i gej. A więc o prawa jednego i drugiego należy walczyć i to zapowiada ZL ze szczególnym naciskiem na to pierwsze, bo PRACA I PŁACA jest w centrum uwagi Nowackiej. O tym też nie wie. W zasadzie to on niewiele wie i od miesięcy klepie to samo na tym forum. Rozmowa z nim to strata czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…