Generał Jerzy Ziętek, powstaniec, wojewoda i człowiek, który całe życie walczył w różnych konfiguracjach politycznych o Śląsk i Ślązaków, zdaniem radnych Chorzowa powinien pozostać patronem głównej promenady w Parku Śląskim, którego był przecież twórcą. Uchwała rady to odpowiedź na stanowisko IPN, które stanowi, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, nazwisko generała ma do 2 września zniknąć z przestrzeni publicznej.

Dekomunizacja patronów/ fot. Historia Czerwona i Czarno-Czerwona

Zanim jednak doszło do głosowania w Radzie Chorzowa, przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.

– Za pośrednictwem mediów społecznościowych i portalu współdecydujemy.pl swoją opinię w tej sprawie wyraziło ponad 4 tysiące osób. 96,08 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: „Tak, promenada powinna nosić nazwę gen. Jerzego Ziętka”. Przeciw zagłosowało 2,97 proc, a opcję „nie mam zdania” zaznaczyło 0,95 proc. ankietowanych – stwierdziła rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka.

– Analogiczne badania w formie papierowej przeprowadził także Park Śląski. Do 29 sierpnia wzięły w nich udział 384 osoby. Za utrzymaniem dotychczasowej nazwy opowiedziało się 97,14 proc. głosujących, przeciw 0,52 proc., a odpowiedź „nie mam zdania” wybrało 2,34 proc. – dodała rzecznik.

W czasie głosowania „za” pozostawieniem nazwiska twórcy parku zagłosowało 17 radnych z PO, Wspólny Chorzów i RAŚ. Przeciw było 4 radnych PiS. Jeden, niezrzeszony wstrzymał się od głosu .

– Prezydent Chorzowa nie będzie podejmował działań zmierzających do zmiany nazwy wspomnianej alei – poinformowała Karolina Skórka. – Mamy nadzieję, że wyniki ankiety będą ważnym sygnałem dla wojewody i uwzględni on opinię mieszkańców – dodała, choć sama pewnie nie wierzy, że pisowski wojewoda będzie miał w tej sprawie inne zdanie niż desygnująca go na ten fotel partia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Generał Ziętek to wybitny zasłużony dla Polski człowiek,utrzymanie nazwy ulicy tytułowanej jego imieniem i nazwiskiem musi zostać utrzymane,ustawa dezubekizacyjna drażni Polaków.

  2. Generał Ziętek jest jednym z tych „komuchów” którzy bardzo dużo dobrego zrobili dla Śląska i ludzie do dzisiaj o tym pamiętają. Jeśli PiS będzie się upierać, straci na Śląsku dużą liczbę wyborców. PiS chce zakłamywać historię i usuwać pamięć o porządnych ludziach by stawiać pomniki Lechowi Kaczyńskiemu, który niczego dobrego dla Polski nie zrobił.

    1. Zrobił! Zginął w katastrofie, więc można go czcić. Gdyby żył to by narobił dopiero bigosu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…