To zaledwie 16 kilometrów od amerykańskiej bazy Tanf na południu Syrii, w prowincji Homs. Obóz Rukban, w którym przebywa 30 tysięcy ludzi niedługo może stać się największym cmentarzyskiem w tej okolicy.

Uchodźcy nie mają co jeść, mają utrudniony dostęp do wody. To w tych warunkach oznacza śmierć. Ale, jak pisze Washington Post, USA nie maja zamiaru pomóc umierającym ludziom w żaden sposób, ponieważ jest to „niezasadne”. Paradoksalnie, uchodźcy zgromadzili się właśnie w tym miejscu, ponieważ mieli nadzieję na obronę ze strony amerykańskich wojsk przez dżihadystami. Amerykanie, którzy powinni odpowiadać za kontrolowane przez nich terytorium i jego mieszkańców „nic nie robią i po prostu obserwują jak umierają z głodu” – pisze gazeta.

Obóz Rukban powstał 4 lata temu – początkowo przebywało w nim około 50 tysięcy ludzi. Część z nich wolała wrócić na terytoria kontrolowane przez wojska rządowe. Pozostali proszą poprzez sieci społecznościowe o pomoc.

Washington Post pokazuje wideo nagrane przez anonimowego mieszkańca Rukban.
– Zwracam się do was z obozu Rukban – obozu śmierci i głodu – Proszę wszystkich ludzi, którzy jeszcze mają sumienie, znaleźć rozwiązanie dla problemu tego obozu?

Obóz jest okrążony ze wszystkich stron, ostatnia pomoc humanitarna trafiła tutaj w lutym. Mieszkańcy nie chcą wracać na terytoria kontrolowane przez wojska rządowe, ponieważ obawiają się aresztowań i zatrzymań tych, którzy walczyli po stronie dżihadystów.

Przedstawiciel US w Syrii James Jeffrey odpowiadając na pytania dziennikarza gazety powiedział; „Jeśli ich nakarmimy, to będzie wyglądało tak, jakbyśmy chcieli, żeby zostali tu na stałe – a mają przecież inne warianty – przenieść się na północny wschód albo północny zachód”.

Amerykanie prowadzili rozmowy z Rosją o pomocy humanitarnej, ale zakończyły się one niczym. Amerykanie przytaczają też argument, że jeśli zaczną karmić tych ludzi, to Rosja oskarży ich o okupację części terytorium Syrii.

Cytowany przez WP przedstawiciel pozarządowej organizacji humanitarnej Muaz Mustafa uważa, że to bzdura. „Przecież już jesteśmy za tych ludzi odpowiedzialni” mówi Mustafa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „USA nie maja zamiaru pomóc umierającym ludziom w żaden sposób, ponieważ jest to „niezasadne”” – murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść. Na tamten świat.

  2. Przecież rząd Syrii ogłosił amnestię dla dżihadystów, którzy nie mieli za uszami masowych zbrodni. W tym obozie musi ciekawy zbiór indywiduów z ISIS przebywać.

  3. „Mieszkańcy nie chcą wracać na terytoria kontrolowane przez wojska rządowe, ponieważ obawiają się aresztowań i zatrzymań tych, którzy walczyli po stronie dżihadystów.”

    To wiele wyjaśnia kim są „uchodźcy”. Tym bardziej więc należy strzelać jak spróbują nielegalnie przekroczyć nasze granice.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W oparach jankeskiego absurdu: ponowne uderzenie w Kubę

Mike Pompeo ogłosił, że ustępująca administracja prezydenta Donalda Trumpa zdecydowała o p…