Prawie 45 stopni Celsjusza. Koszmarne upały dręczą mieszkańców krainy kangurów już kolejny rok z rzędu. W efekcie drastycznie zmniejszył się poziom wody w rzekach. Jedna z nich Murray-Darling jest dodatkowo nadmiernie eksploatowana przez rolników. 

– Tu naprawdę trudno żyć, noc nie przynosi już ulgi, dzisiaj termometry o godz. 4:00 pokazywały 33 stopnie – powiedział australijskiej telewizji jeden z mieszkańców stanu Nowa Południowa Walia, To właśnie tam znajduje się rzeka Murray-Darling, o której świat usłyszał tydzień temu, kiedy na jej 10-kilometrowym odcinku znaleziono ponad milion martwych ryb. Przyczyną katastrofy ekologicznej było zjawisko przyduchy, polegające na drastycznym obniżeniu tlenu rozpuszczonego w wodzie, co z kolei wynika z obniżonego poziomu wody. Zagrożenie takim zjawiskiem wystąpiło również w Polsce, kiedy podczas kilkutygodniowej suszy w 2015 roku dramatycznie obniżył się poziom Wisły.

W Murray-Darling przy obecnym poziomie tlenu ryby nie mają szans przeżyć, mnożą się za toksyczne dla ludzi i zwierząt algi niebiesko-zielone algi, które są w ostatnich latach plagą na kontynencie australijskim. Dodatkowym problemem jest działalność miejscowych plantatorów, na których państwo nie nakłada żadnych ograniczeń jeśli chodzi o możliwość pobierania wody do nawadniania pól. W efekcie poziom tafli spadł do rekordowo niskiego poziomu.

Widmo całkowitej zagłady ryb zmusiło władze do działania. We wtorek australijski rząd ogłosił plan mechanicznego wpompowania tlenu do jezior i rzek. Minister przemysłu rządu stanowego Nial Blair poinformował, że zakupiono 16 napowietrzaczy zasilanych bateriami, które zostaną umieszczone na różnych drogach wodnych dotkniętych suszą. Mają one poprawić sytuację w dorzeczu Murray-Darling, a także w jeziorach Menindee. To pierwszy w historii kraju tego typu projekt realizowany na tak szeroką skalę.

Władze Nowej Południowej Walii nie przejawiają tak lekceważącej postawy wobec zmian klimatycznych jak rząd centralny w Canberze. Premier Malcolm Turnbull w zeszłym tygodniu zapowiedział wycofanie się z ogłoszonej zaledwie kilka dni wcześniej obietnicy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Turnbull obok Donalda Trumpa i Jaira Bolsonaro jest jednym z naczelnych klimatycznych denialistów wśród światowych przywódców. Władze NPW realizują na własną rękę program redukcji szkód wyrządzanych przez wysokie temperatury. Odpalony został program wsparcia finansowego dla rolników, tak aby mogli zakupić instalacje do nawadniania pól, oszczędniej gospodarujące wodą.

Australia jest najbardziej ubogim w wodę kontynentem na planecie. Mimo to rząd nie kwapi się do przeprowadzenia transformacji gospodarki. W kraju kangurów wciąż działa spora liczba zakładów wydobywających surowce. Australia jest jednym z największych wydobywców węgla, drugim największym wydobywcą złota i trzecim największym producentem aluminium. A do tego dochodzą również należące do światowej czołówki kopalnie rudy żelaza, ołowiu, cynku i diamentów. Każda z kopalń potrzebuje ogromnej ilości wody.

paypal

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…