Posłanki Lewicy w Dzień Kobiet zaprezentowały na konferencji prasowej projekt ustawy zmieniający definicję gwałtu. Zmiany mają dotyczyć trzech kwestii- zmiany definicji gwałtu, zmiany nazwy ustawy i zwiększenie kar dla gwałcicieli.

-Składamy dziś projekt zmiany ustawy w kodeksie karnym. Wyrażenie świadomej zgody potwierdza autonomie osoby. Jeśli jej nie ma, mamy do czynienia z przestępstwem zgwałcenia- mówiła Anita Kucharska- Dziedzic. Postulowała też zmianę nazwy rozdziału „Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności” na „Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i autonomii”.

Posłanki w projekcie ustawy chcą też podwyższenia kary za gwałt do 3 lat pozbawienia wolności. – Gwałt nie jest występkiem, jest zbrodnią. To ogromne konsekwencje psychiczne, uraz na wiele lat. Wymaga nie tylko zaangażowania organów ścigania, ale też wieloletniej psychoterapii. Dziś większość wyroków za gwałt to wyroki w zamieszeniu. Zwiększenie kary spowoduje trudniejsze zawieszanie kary przez sądy – mówiła Anita Kucharska- Dziedzic z Wiosny.

– Codziennie dziesiątki kobiet w Polsce przychodzi na komisariaty policji z zamiarem złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa gwałtu. Spotykają się z murem. Jeśli nie są ciężko pobite, to nikt im nie wierzy i zarzuca im się, że się nie broniły. A pobicie to osobne przestępstwo- mówiła Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Gwałty dotyczą głównie kobiet, ale nie tylko. Nowe prawo będzie chronić również mężczyzn. Posłanki zwróciły uwagę, że kobiety padają ofiarami tego przestępstwa więcej niż raz w ciągu życia, również w stałych związkach i małżeństwach. Sytuacja, kiedy kobieta nie stawia oporu, bo uważa go za bezcelowy lub po prostu zamiera przyjmując taką strategię przetrwania jest bardzo częsta. Do tej pory zeznania były lekceważone, bo jeśli brak było fizycznych oznak napaści, uznawano, że nie było oporu więc nie było przemocy. Ustawa ma się opierać na świadomej zgodzie wyrażonej przez osobę, a jeśli jej zabrakło, mamy do czynienia z przestępstwem. To rewolucyjna zmiana. Ustawa zostanie dziś złożona w Sejmie.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chile: wieloletnie wyroki dla siepaczy reżimu Pinocheta

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej…